Rio 2016: dwa złota w podnoszeniu ciężarów dla Chin jednego dnia

Zhi Shiyong zdobył drugi w karierze złoty medal w podnoszeniu ciężarów. We wtorkowych zawodach w kategorii do 69 kilogramów Chińczyk wyprzedził na pomoście w Rio de Janeiro Daniyara Ismaylova z Turcji i Izzata Artykova z Kirgistanu.

Krzysztof Sędzicki
Podnoszenie ciężarów od lat znajduje się w kryzysie / Podnoszenie ciężarów od lat znajduje się w kryzysie

Shiyong to mistrz olimpijski z Aten sprzed 12 lat, ale w kategorii do 62 kilogramów. Rok później przeszedł do kategorii do kategorii o 7 kg wyższej i od razu wywalczył mistrzostwo świata. Jednakże od tego czasu nie założył na szyję złotego krążka żadnej międzynarodowej imprezy.

Chińscy sztangiści w Rio wywalczyli jak dotąd trzy złote medale. Kilka godzin przed Zhi Shiyongiem mistrzynią olimpijską w kategorii do 63 kilogramów została Wei Deng. Z kolei w niedzielę Long Qingquan był najlepszy w kategorii do 58 kg.