Rio 2016: Holenderki zremisowały ze Szwecją. Koncert Nathalie Hagman

Reprezentacja Holandii zremisowała ze Szwecją 29:29 w meczu 4. kolejki grupy B olimpijskiego turnieju piłki ręcznej kobiet. Blisko połowę bramek dla szwedzkiego zespołu zdobyła jedna zawodniczka.

Wiktor Gumiński

Nathalie Hagman od początku piątkowego starcia sygnalizowała, że znajduje się w znakomitej dyspozycji. Nie wszystkie karty wyłożyła jednak na stół od razu, rozkręcała się stopniowo. Pierwszy kwadrans pojedynku upłynął jeszcze pod znakiem Holenderek, ale drugie 15 minut gry przed przerwą należało już do Szwedek.

W przejęciu inicjatywy ogromnie pomogła im właśnie postawa Hagman. Gdy tylko dochodziła do pozycji rzutowej, była bezlitosna. Już na półmetku rywalizacji miała na swoim koncie 8 bramek. Po tym, jak między 21. a  27. minutą w pojedynkę zdobywała gole dla Szwecji, jej drużyna objęła prowadzenie 14:12, by do końca pierwszej połowy jeszcze nieco je powiększyć 16:13.

Po wznowieniu rywalizacji, w szwedzkich szeregach nastąpiła jednak katastrofa. Reprezentantki Holandii błyskawicznie wrzuciły wyższy bieg, co wyraźnie zaskoczyło ekipę prowadzoną przez Henrika Signella. W holenderskiej bramce znakomicie spisywała się rezerwowa Jasmina Janković, a jej koleżanki zaczęły imponować regularnością w ofensywie. Zawodniczki Henka Groenera odskoczyły na 19:17, ale na tym emocje w meczu się nie zakończyły.

Posiadały one minimalną inicjatywę aż do 55. minuty, ale Szwedki cały czas siedziały im na ogonie. I do ostatniego gwizdka mogły liczyć na koncertowo grającą Hagman, która w całym spotkaniu zdobyła aż 14 goli (na 15 rzutów)! Z czasem jej ekipa dopadła rywalki, by na niecałe dwie minuty przed końcem prowadzić 29:27. Niekorzystny obrót spraw nie załamał jednak Holenderek, które wyszarpały remis, dzięki bramce zdobytej przez Danick Snelder na dwie sekundy przez końcowym gwizdkiem.

W ostatniej kolejce grupowych zmagań Szwecja zagra z Francją, a Holandia z Rosją.

Szwecja - Holandia 29:29 (16:13)

Szwecja: Bundsen (12/41 - 29%) - Hagman 14/6, Alm 3, Gullden 2, Torstensson 2, Wallen 2, Ek 1, Roberts 1, Sand 1, Stromberg 1, Tegstedt 1, Jacobsen 1, Blohm
Karne: 6/7
Kary: 6 min.

Holandia: Wester (5/25 - 20%), Janković (7/16 - 44%) - Malestein 5, Groot 4, van Olphen 4, Luciano 3, Smeets 3, Broch 2, Dulfer 2, Polman 2/1, Abbingh 1, Goos 1, Snelder 1, van der Heijden 1,
Karne: 1/1
Kary: 2 min.

Kary: Szwecja - 6 min. (Alm, Blohm, Stromberg - po 2 min.); Holandia - 2 min. (van der Heijden - 2 min.) Sędziowie: Wiktoria Alpaidze, Tatiana Bierieżkina (Rosja)