Rio 2016. Thomaz Bellucci zatrzymany. Półfinał i jubileuszowe zwycięstwo Rafaela Nadala

Rafael Nadal po bardzo trudnym trzysetowym meczu pokonał Thomaza Bellucciego w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w grze pojedynczej mężczyzn. Dla Hiszpana to 800. w karierze wygrany pojedynek w głównym cyklu.

Marcin Motyka
PAP/EPA / MICHAEL REYNOLDS

Ten mecz rozpalał emocje sympatyków tenisa w Kraju Kawy. W ćwierćfinale turnieju olimpijskiego naprzeciw siebie stanęli reprezentant gospodarzy Thomaz Bellucci, drugi brazylijski tenisista, który doszedł do 1/4 finału igrzysk (w 2000 roku w Sydney dokonał tego Gustavo Kuerten), oraz wielki mistrz - Rafael Nadal, 14-krotny triumfator imprez wielkoszlemowy i złoty medalista olimpijski z 2008 roku z Pekinu.

Bellucci w Rio de Janeiro imponuje formą. W drodze do ćwierćfinału wyeliminował wyżej notowanych Pablo Cuevasa oraz Davida Goffina. I mecz z Nadalem także zaczął rewelacyjnie. Napędzany żarliwym dopingiem miejscowych kibiców w inauguracyjnej partii wywalczył dwa przełamania i zwyciężył 6:2.

Na trybunach kortu centralnego Olympic Tennis Centre trwała fiesta. Miejscowi fani wierzyli, że ich tenisista sprawi wielką sensację i awansuje do strefy medalowej. Kibice nie ucichli nawet gdy na początku drugiego seta Nadal odebrał serwis Bellucciemu.

Brazylijczyk walczył. W drugiej odsłonie przegrywał już 2:5, ale przełamał Nadala i zmniejszył stratę na 4:5. Jednak w dziesiątym gemie Bellucci znów oddał podanie, co oznaczało zwycięstwo Hiszpana w secie.

ZOBACZ WIDEO Znakomita akcja Rafaela Nadala. Pełna kontrola Znakomita akcja Rafaela Nadala. Pełna kontrola Obaj tenisiści grają w podobny sposób. Uwielbiają mordercze wymiany, starają się przejmować inicjatywę forhendem i grać na wyniszczenie rywala, dlatego mecz od samego początku obfitował w mordercze wymiany.

Lecz im dłużej trwało spotkanie, tym bardziej zarysowywała się przewaga Nadala. W trzecim secie wyższość Hiszpana nie podlegała już dyskusji. Tenisista z Majorki objął prowadzenie 4:1, a w ósmym gemie wywalczył kolejnego breaka, kończąc cały mecz.

Bellucci nie został więc pierwszym w historii brazylijskim półfinalistą igrzysk olimpijskich w grze pojedynczej mężczyzn. Nadal z kolei w Rio de Janeiro ma szanse na dwa medale i to dwa złote. W piątkową noc razem z Markiem Lopezem zagra w finale debla, natomiast w sobotę powalczy w 1/2 finału singla. Jego rywalem będzie pogromca Novaka Djokovicia z I rundy, Juan Martin del Potro.

Pokonując Bellucciego, Nadal również wygrał 800. w karierze mecz w głównym cyklu. Został tym samym ósmym tenisistą, który w Erze Otwartej tenisa osiągnął barierę 800. zwycięskich pojedynków w singlu.

Igrzyska olimpijskie, Rio de Janeiro (Brazylia)