Rio 2016: Venus Williams i Sania Mirza zmierzą się o finał gry mieszanej

W walce o finał gry mieszanej turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro dojdzie do konfrontacji Amerykanów Venus Williams i Rajeeva Rama z Hindusami Sanią Mirzą i Rohanem Bopanną.

PAP/EPA / MICHAEL REYNOLDS

W I rundzie Venus Williams i Rajeev Ram obronili dwie piłki meczowe i wyeliminowali Holendrów Kiki Bertens i Jeana-Juliena Rojera. W ćwierćfinale Amerykanie pokonali 6:3, 7:5 Robertę Vinci i Fabio Fogniniego. Prowadzili z Włochami 6:3, 4:0 i przytrafił się im przestój. Przegrali pięć gemów z rzędu, ale nie dali sobie odebrać seta. Sania Mirza i Rohan Bopanna wygrali 6:4, 6:4 z Heather Watson i Andym Murrayem. W I secie Hindusi wrócili ze stanu 0:2.

W meczu o finał dojdzie do konfrontacji Venus Williams i Sanii Mirzy. Amerykanka w swoim dorobku ma 14 wielkoszlemowych tytułów w deblu (wszystkie z Sereną Williams) i dwa w mikście, oba zdobyte w 1998 roku (Australian Open i Roland Garros z Justinem Gimelstobem). Jest też zdobywczynią trzech złotych medali olimpijskich w deblu (Sydney 2000, Pekin 2008, Londyn 2012). Mirza to triumfatorka Australian Open 2009, Rolanda Garrosa 2012 (oba z Maheshem Bhupathim) i US Open 2014 (z Bruno Soaresem) w grze mieszanej. W grze podwójnej Hinduska zwyciężyła w Wimbledonie 2015, US Open 2015 i Australian Open 2016 wspólnie z Martiną Hingis.

Medalu nie zdobędą reprezentanci gospodarzy Teliana Pereira i Marcelo Melo, którzy przegrali 4:6, 4:6 z Bethanie Mattek-Sands i Jackiem Sockiem. Brazylijczycy mogli doprowadzić do super tie breaka, ale w II secie prowadząc 4:1 stracili pięć gemów z rzędu. Sock pozostaje w grze o drugi medal w Rio de Janeiro. Wspólnie ze Stevem Johnsonem zajęli trzecie miejsce w deblu.

Ostatni ćwierćfinał rozpoczął się po godz. 23:30 czasu lokalnego, czyli po godz. 4:30 czasu polskiego. Jest to efekt tego, że Lucie Hradecka grała wcześniej debla, po którym należał się jej jeszcze regulaminowy odpoczynek. Wspólnie z Lucie Hradecką przegrały z Martiną Hingis i Timeą Bacsinszky, marnując dwie piłki meczowe. W mikście Hradecka i Radek Stepanek wygrali 6:4, 7:5 z Iriną-Camelią Begu i Horią Tecau. W II partii Rumunii z 3:5 wyrównali na 5:5 po odparciu dwóch meczboli, ale dwa kolejne gemy zdobyli Czesi.

Igrzyska olimpijskie, Rio de Janeiro (Brazylia)
Olympic Tennis Centre, kort twardy
piątek, 12 sierpnia

ćwierćfinał gry mieszanej:

Sania Mirza (Indie, 4) / Rohan Bopanna (Indie, 4) - Heather Watson (Wielka Brytania) / Andy Murray (Wielka Brytania) 6:4, 6:4

Venus Williams (USA) / Rajeev Ram (USA) - Roberta Vinci (Włochy) / Fabio Fognini (Włochy) 6:3, 7:5

Bethanie Mattek-Sands (USA) / Jack Sock (USA) - Teliana Pereira (Brazylia) / Marcelo Melo (Brazylia) 6:4, 6:4

Lucie Hradecka (Czechy) / Radek Stepanek (Czechy) - Irina-Camelia Begu (Rumunia) / Horia Tecau (Rumunia) 6:4, 7:5