Rio 2016. Koreanka Hyeri Oh złotą medalistką w taekwondo

Reprezentantka Korei Południowej Hyeri Oh zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro podczas turnieju taekwondo kobiet w kategorii do 67 kilogramów.

Jakub Madej
Jakub Madej
PAP/EPA / TATYANA ZENKOVICH

Turniej kobiet w kategorii do 67 kilogramów rozpoczął się o 14:00 w piątek, 19 sierpnia, natomiast ostatnia walka odbyła się o godzinie 3:00 w sobotę, 20 sierpnia. W pierwszym etapie najlepsze występy zaliczyły Nur Tatar z Turcji, Hyeri Oh z Korei Południowej oraz Chia-Chia Chuang z Tajwanu - reszta pojedynków była bardzo wyrównana.

1/8 finału:

Nur Tatar (Turcja) pokonała Carmen Marton (Australia) 11:1
Rabia Guelec (Niemcy) pokonała Anastasiię Baryshnikovą (Rosja) 9:8
Ruth Marie Christelle Gbagbi (Wybrzeże Kości Słoniowej) pokonała Seham Elsawalhy (Egipt) 4:3
Haby Niare (Francja) pokonała Aniyę Necol Louissaint (Haiti) 5:4
Nigora Tursunkulova (Uzbekistan) pokonała Elin Johansson (Szwecja) 2:2
Farida Azizova (Azerbejdżan) pokonała Paige McPherson (USA) 6:5
Hyeri Oh (Korea Południowa) pokonała Melissę Pagnottę (Kanada) 9:3
Chia-Chia Chuang (Tajwan) pokonała Cansel Deniz (Kazachstan) 16:2

Niesamowity pokaz umiejętności zaprezentowała w ćwierćfinale Koreanka Hyeri Oh, która w starciu z reprezentantką Tajwanu zdobyła aż 21 punktów. Oprócz Oh do półfinału zakwalifikowały się Nur Tatar z Turcji, Haby Niare z Francji oraz Farida Azizova z Azerbejdżanu.

Ćwierćfinały:

Nur Tatar (Turcja) pokonała Rabię Guelec (Niemcy) 5:1
Haby Niare (Francja) pokonała Ruth Marie Christelle Gbagbi (Wybrzeże Kościo Słoniowej) 5:4
Farida Azizova (Azerbejdżan) pokonała Nigorę Tursunkulovą (Uzbekistan) 5:1
Hyeri Oh (Korea Południowa) pokonała Chia-Chia Chuang (Tajwan) 21:9

Zgodnie z przewidywaniami zakończyły się półfinały kategorii do 67 kilogramów. Reprezentantki Francji i Korei Południowej po raz kolejny zaprezentowały świetną formę i pokonały swoje rywalki.

Półfinały:

Haby Niare (Francja) pokonała Nur Tatar (Turcja) 4:0
Hyeri Oh (Korea Południowa) pokonała Faridę Azizovą (Azerbejdżan) 6:5

Szansę walki o brązowy medal dostały rywalki finalistek z 1/8 oraz 1/4 finału. Do kolejnego etapu awansowały reprezentantki Wybrzeża Kości Słoniowej oraz Tajwanu.

Repasaże:

Ruth Marie Christelle Gbagbi (Wybrzeże Kości Słoniowej) pokonała Aniyę Necol Louissaint (Haiti) 7:2
Chia-Chia Chuang (Tajwan) pokonała Melissę Pagnottę (Kanad) 4:1

Ruth Marie Christelle Gbagbi wykorzystała szansę pojawienia się w repasażach i pokonała Faridę Azizovą, która w półfinale przegrała z Hyeri Oh. Nur Tatar po porażce z Haby Niare zdominowała Chia-Chia Chuang i zdobyła brązowy medal.

Walki o brązowy medal:

Ruth Marie Christelle Gbagbi (Wybrzeże Kości Słoniowej) pokonała Faridę Azizovą (Azerbejdżan) 7:1
Nur Tatar (Turcja) pokonała Chia-Chia Chuang (Tajwan) 7:3

Świetną walkę dały Hyeri Oh oraz Haby Niare w finale turniej kategorii do 67 kilogramów. Po trzech rundach różnicą jednego punktu zwyciężyła reprezentantka Korei Południowej.