Rio 2016: Chinka Shuyin Zheng ze złotym medalem w najcięższej kategorii taekwondo

Ostatni dzień zmagań w taekwondo za nami. W kategorii kobiet powyżej 67 kilogramów zwyciężyła Chinka Shuyin Zheng, która w finale zwyciężyła z Marią del Rosario Espinozą.

Jakub Madej
Jakub Madej
PAP/EPA

Od samego początku Shuyin Zheng uznawana była za faworytkę do zdobycia złota olimpijskiego w kategorii powyżej 67 kilogramów. Tak też się stało. Chinka dosłownie zdominowała swoją dywizję i zgarnęła pierwszy medal olimpijski w swojej zawodniczej karierze.

Dużymi różnicami punktów zakończyły się walki 1/8 finału kategorii powyżej 67 kilogramów kobiet. Bez wątpienia wyróżnić można było po tym etapie Biancę Walkden, która zwyciężyła z Samanthą Kassman różnicą 13 punktów. Awansując do ćwierćfinału Walkden pokazała, że ma ogromną ochotę na medal olimpijski.

1/8 finału:

Jackie Galloway (USA) pokonała Crystal Brittany Weekes (Portoryko) 5:0
Reshmie Shari Oogink (Holandia) pokonała Seavmey Sorn (Kambodża) 7:1
Wiam Dislam (Maroko) pokonała Katherine Rodriguez Peguero (Dominikana) 5:1
Maria del Rosario Espinoza (Meksyk) pokonała Kirstie Elaine Alorę (Filipiny) 4:1
Shuyin Zheng (Chiny) pokonała Nishę Rawal (Nepal) 2:0
Gwladys Epangue (Francja) pokonała Maminę Kone (Wybrzeże Kości Słoniowej) 3:1
Milica Mandic (Serbia) pokonała Tinę Skaar (Norwegia) 8:2
Bianca Walkden (Wielka Brytania) pokonała Samanthę Kassman (Papua-Nowa Gwinea) 14:1

Świetną formę potwierdziła Walkden w 1/4 finału, zwyciężając z Milicą Mandic różnicą pięciu punktów, zachowując przy tym czyste konto.

Ćwierćfinały:

Jackie Galloway (USA) pokonała Reshmie Shari Oogink (Holandia) 1:1
Maria del Rosario Espinoza (Meksyk) pokonała Wiam Dislam (Maroko) 3:2
Shuyin Zheng (Chiny) pokonała Gwladys Epangue (Francja) 4:1
Bianca Walkden (Wielka Brytania) pokonała Milicę Mandic (Serbia) 5:0

Pierwszą porażkę w turnieju odnotowała Bianca Walkden w walce z Shuyin Zheng, która ze spokojem zwyciężyła różnicą trzech punktów. Świetną pracą na nogach Chinka skontrolowała zawodniczkę z Wielkiej Brytanii i awansowała do finału.

Półfinały:

Maria del Rosario Espinoza (Meksyk) pokonała Jackie Galloway (USA) 0:0
Shuyin Zheng (Chiny) pokonała Biancę Walkden (Wielka Brytania) 4:1

Szansę na awans do walki o brązowy medal dostały poprzednie rywalki Marii del Rosario Espinozy i Shuyin Zheng. Po wyrównanych starciach w repasażach zwyciężyły Wiam Dislam z Maroka oraz Gwladys Epangue z Francji.

Repasaże:

Wiam Dislam (Maroko) pokonała Kirstie Elaine Alorę (Filipiny) 7:5
Gwladys Epangue (Francja) pokonała Nishę Rawal (Nepal) 4:3

Zawodniczki z repasaży nie zwyciężyły brązowych medali. Trzecie miejsca w kategorii powyżej 67 kilogramów zdobyły półfinalistki, czyli Bianca Walkden z Wielkiej Brytanii i Jackie Galloway z USA.