Zmarnowane szanse Resovii. Projekt z pierwszym krokiem w kierunku brązowego medalu

Asseco Resovia Rzeszów i Projekt Warszawa rozpoczęły walkę o brązowy medal mistrzostw Polski. W pierwszym meczu po wygraną 3:0 sięgnęli gracze ze stolicy, a Resovia może tylko żałować niewykorzystanych szans w końcówkach dwóch pierwszych setów.

Kinga Filipek
Projekt Warszawa Materiały prasowe / Plusliga / Projekt Warszawa
Drużyny Asseco Resovii Rzeszów i Projektu Warszawy w półfinałach musiały przełknąć gorycz porażki. Szczególnie żałować mogą rzeszowianie, których od walki o złoto dzieliło zaledwie kilka punktów. W decydującym momencie jednak Resovia wypuściła z rąk zwycięstwo z Jastrzębskim Węglem i powalczy tylko o brąz. Niedosyt może mieć też Projekt Warszawa, który w żadnym z półfinałowych spotkań nie znalazł sposobu na świetnie dysponowaną Wartę Zawiercie.

Obu drużynom pozostała więc walka o najniższy stopień podium plusligowych rozgrywek, a także prawo do gry w Lidze Mistrzów. Po fazie zasadniczej na trzeciej pozycji plasował się Projekt Warszawa, Resovia z kolei była "oczko" niżej.

Początek premierowej odsłony meczu w Rzeszowie to istna wymiana ciosów i gra punkt za punkt. Z biegiem seta rywalizacja nabrała jednak rumieńców i mogliśmy oglądać coraz dłuższe akcje. W nich lepiej prezentowali się gospodarze, bardzo dobrze pracując w obronie. Projekt z kolei zaczął mieć problemy ze skończeniem swoich akcji. Tym samym po dwóch nieudanych atakach warszawskiej drużyny to Resovia wysunęła się na prowadzenie (10:7).

Podopieczni Giampaolo Medei potrafili utrzymać zbudowaną przewagę, jednak warszawianie cały czas gonili rywali, kilkukrotnie zbliżając się do nich na jeden punkt. Resovia długo odpierała ataki Stołecznych, lecz w końcówce seta gospodarzom dały się we znaki problemy w przyjęciu. Po stronie Projektu natomiast na zagrywce zadaniowo pojawił się Linus Weber i posłał asa na wagę remisu (24:24). Warszawianie takiej okazji nie zmarnowali i po dwóch świetnych blokach, triumfowali w secie 27:25.

Podbudowani świetną końcówką poprzedniej partii, gracze Projektu w kolejnej już na samym początku próbowali zaskoczyć rywali. Stołeczni dwukrotnie odskakiwali gospodarzom na kilka "oczek", jednak nie potrafili zbyt długo utrzymać takiego rezultatu. Resovia za każdym razem szybko odrabiała straty, a kibice mogli oglądać ciekawą i wyrównaną walkę obu zespołów. Mimo gry punkt za punkt to Projekt długo nadawał tempo gry w tej partii, będąc o krok przed rywalami.

Sytuacja zmieniła się w drugiej części seta. Po stronie zespołu z Rzeszowa rozkręcił się przede wszystkim Torey Defalco. Jego świetne ataki wyprowadziły drużynę na prowadzenie, a kilka błędów rywali z Warszawy pozwoliło gospodarzom powiększyć przewagę (22:19). Wydawało się, że Resovia ma otwartą drogę do wygranej, wtedy jednak powtórzyła się historia z poprzedniej partii. Projekt w końcówce zaskoczył zagrywką i ponownie odwrócił losy rywalizacji, a rzeszowianie w decydującym momencie nie pomogli sobie błędami, przegrywając seta 28:30.

Kolejna zmarnowana końcówka przez siatkarzy z Rzeszowa zupełnie wybiła gospodarzy z rytmu. W trzecim secie Resovia od początku miała ogromne problemy przede wszystkim w ofensywie. Po kilku nieudanych atakach boisko opuścił Klemen Cebulj, jednak Projekt prowadził już 7:3. Zmiana na pozycji atakującego nie rozwiązała kłopotów gospodarzy. Jakub Bucki również nie kończył swoich uderzeń, a świetnie grający w obronie warszawianie błyskawicznie wykorzystywali swoje szanse w kontrach.

Skuteczna gra Projektu szybko przełożyła się na wynik, gdyż po asie serwisowym Kevina Tillie przewaga gości wynosiła już siedem "oczek" (16:9). Resovia w końcówce jeszcze próbowała dokonać cudu i odwrócić losy rywalizacji, jednak mimo odrobienia kilku punktów to Stołeczni cały czas dyktowali warunki gry. Drużyna Piotra Grabana do końca utrzymała bezpieczną przewagę, a punkt na wagę zwycięstwa w meczu zdobył Artur Szalpuk (25:19).

Rewanżowe starcie w walce o brąz czeka nas już w piątek (26 kwietnia) o godz. 20:30 w Warszawie. W przypadku zwycięstwa Resovii ewentualne trzecie spotkanie zostanie rozegrane także w stolicy, dzień później (27 kwietnia).

Asseco Resovia Rzeszów - Projekt Warszawa 0:3 (25:27, 28:30, 19:25)

Resovia: Cebulj, Drzyzga, Kochanowski, Kłos, DeFalco, Louati, Zatorski (libero) oraz Bucki, Mordyl, Kozub

Projekt: Bołądź, Firlej, Wrona, Averill, Tillie, Szalpuk, Wojtaszek (libero) oraz Weber, Grobelny, Borkowski

MVP: Bartłomiej Bołądź (Projekt Warszawa)