Serie A: Trento lepsze w meczu na szczycie

Itas Diatec Trentino jest już jedyną niepokonaną ekipą ligi włoskiej. Do niedzieli czyste konto miała też Lube Banca Marche Macerata, ale w 4. kolejce Serie A1 podejmowała zespół Łukasza Żygadły. Po pięciu setach lepsi okazali się goście z Trydentu i to zastąpili na pierwszym miejscu w tabeli podopiecznych Mauro Berruto.

Anna Dmochowska

Przed 4. kolejką Serie A1 Lube Banca Marche Macerata była jedynym zespołem, który pozwolił rywalom ugrać partii w dotychczasowej rywalizacji. Dopiero pojedynek z drugą ekipą, która przez trzy kolejki nie zapisała na swoim koncie porażki, zmienił tę sytuację. Lider w tabeli nie tylko stracił pierwsze w tym sezonie sety, ale i uległ w całym spotkaniu. O ile pierwsze dwa sety toczyły się w miarę wyrównanie i dopiero w końcówkach jedna z ekip odskakiwała rywalom, o tyle kolejne dwie były już dominacją - najpierw Lube, potem Trento. O wyniku meczu miał więc decydować tie-break, w którego nieco lepiej weszli goście z Trydentu. W połowie partii uzyskali dwupunktową przewagę, której już nie tylko nie oddali, ale jeszcze ją powiększyli.

Kluczem do sukcesu siatkarzy Itasu była lepsza skuteczność w ataku i przede wszystkim blok (14 bloków punktowych przy tylko pięciu rywali). Zespół z Maceraty popełnił więcej błędów na zagrywce, ale i zdobył 9 punktów tym elementem (Trento: 2) - w tym aż 8 asów zapisał na swoim koncie Cristian Savani. Przyjmujący Lube został też wybrany MVP tego pojedynku, będąc najlepiej punktującym zawodnikiem nie tylko w szeregach swojej drużyny, ale i w całym spotkaniu (24). Polski rozgrywający, Łukasz Żygadło, pojawił się na parkiecie w partiach drugiej, trzeciej i czwartej, wchodząc jedynie jako zmiennik. Nie zdobył żadnego punktu.

Itas Diatec Trentino po 4. kolejkach zajmuje pierwszą lokatę w tabeli Serie A1. Druga jest Lube Banca Marche Macerata, a trzecia Bre Banca Lannutti Cuneo. Małą niespodzianką może być czwarta pozycja beniaminka, zespołu M. Roma Volley.

Lube Banca Marche Macerata - Itas Diatec Trentino 2:2 (25:20, 21:25, 25:15, 17:25, 11:15)