AZS PW - Cuprum Lubin: Samica bohaterem meczu

Warszawska Politechnika przegrywała już 0:2, ale podniosła się i ostatecznie pokonała Miedziowych w tie breaku. Najlepszym zawodnikiem stołecznej ekipy był Francuz Guillaume Samica.

Ola Piskorska

Po pierwszych dwóch setach wyglądało na to, że goście bez większych problemów zamkną spotkanie w trzech setach i zabiorą do domu pełną pulę punktów. Dominowali w prawie każdym elemencie, zwłaszcza w bloku i w polu zagrywki. Dręczyli swoim serwisem warszawskich przyjmujących, bardzo utrudniając wyprowadzenie akcji.

Jednak od trzeciego seta obraz gry się zmienił. Podopieczni trenera Jakuba Bednaruka grali coraz skuteczniej i coraz odważniej, a ich nowa strategia w polu serwisowym przyniosła doskonałe efekty. Ostatecznie to oni wygrali całe spotkanie.

Przy takim wyniku statystyki obu ekip zwykle są mocno wyrównane i tak było też w tym meczu. AZS Politechnika Warszawska zagrywała nieco lepiej (8 asów, w tym po 2 Przemysława Smolińskiego, Pawła Mikołajczaka i Bartłomieja Lemańskiego), ale też zepsuła znacznie więcej serwisów niż rywal. W zespole Cuprum Lubin po dwa asy mieli Wojciech Włodarczyk i Mateusz Malinowski.

Również w bloku nie ma dużej różnicy pomiędzy ekipami. Warszawiacy mieli o dwa bloki więcej. Najwięcej w zespole odnotował wcale nie środkowy, tylko  przyjmujący Guillaume Samica, który trzykrotnie zatrzymał przeciwnika. Miedziowi 7 z 9 bloków zdobyli w pierwszych dwóch setach, a brylowali w tym elemencie środkowi - Marcin Możdżonek i Marcus Bohme mieli po 3.

Gospodarze przeważali w skuteczności ataku, i to nawet w tych setach, które przegrali. Poza szybko zmienionymi Michałem Filipem i Łukaszem Łapszyńskim wszyscy zawodnicy mieli skuteczność powyżej 50 procent. Najwięcej piłek od rozgrywającego, bo aż 37, otrzymał Samica i 19 z nich zamienił na punkt.

Wśród podopiecznych trenera Gheorghe Cretu tylko jeden skrzydłowy skończył ponad połowę otrzymanych piłek i był to przyjmujący Wojciech Włodarczyk. Słabo sobie radzili na kontrach, w których znacznie skuteczniejszy był warszawski AZS.