Liga Europejska kobiet: honorowe zwycięstwo Biało-Czerwonych ze Słowacją

Zdjęcie okładkowe artykułu:

W swoim trzecim meczu podczas turnieju Ligi Europejskiej 2016 w albańskim Durres, reprezentacja Polski siatkarek okazała się lepsza od kadry Słowacji, zwyciężając 3:1.

Polki w niedzielę chciały sobie poprawić humory po dwóch dość niespodziewanych porażkach z Albanią oraz Białorusią, co im się udało.

Początek rywalizacji był wyrównany, a żadnej z ekip nie udawało się wypracować bezpiecznej przewagi (9:9). Z czasem sygnał do ataku swojemu zespołowi dobrymi zagrywkami dała Julia Twardowska, dzięki której Biało-Czerwone prowadziły 15:12. Ponadto polska drużyna zaczęła skutecznie grać w bloku, co się przełożyło na wynik na tablicy świetlnej (21:15). Słowaczki już nie potrafiły odrobić tych strat i poległy w inauguracyjnym secie do 21.

Po zmianie stron podopieczne Waldemara Kawki były na fali i starały się narzucać swój styl gry (11:9). Dobrze w przyjęciu radziła sobie libero Adriana Adamek i to za jej sprawą reprezentantki Polski mogły wyprowadzać udane akcje (16:15). Po drugiej przerwie technicznej w II partii wyższy bieg włączyły słowackie zawodniczki, które w końcówce odskoczyły przeciwniczkom na dwa oczka (18:20). Wydawało się, że Słowacja będzie w stanie dopiąć swego (22:24), jednakże ostatnie słowo należało do Moniki Bociek i spółki, które triumfowały 26:24.

{"id":"","title":""}

Po zwycięstwach w poprzednich odsłonach w szeregi Biało-Czerwonych jakby wkradło się rozluźnienie, a to skrzętnie wykorzystały Słowaczki (9:11). Polki popełniały sporo błędów, co było wodą na młyn dla siatkarek ze Słowacji (9:18). Już do końca tej części potyczki Nikola Radosova i jej reprezentacyjne koleżanki spokojnie kontrolowały boiskowe wydarzenia (13:25), przedłużając losy tej konfrontacji.

Zespół ze Słowacji po wiktorii w 3. secie złapał wiatr w żagle, obejmując prowadzenie 13:10. Polki miały problemy z zatrzymaniem Moniki Smitalovej, która kończyła większość swoich akcji w ofensywie (15:18). Taki obrót spraw nie podłamał polskich zawodniczek, zaś sprawy w swoje ręce po raz kolejny w tym starciu wzięła Twardowska (21:20). W końcowym rozrachunku Polska już nie zaprzepaściła swojej szansy, wygrywając mecz 3:1.

Polska - Słowacja 3:1 (25:21, 26:24, 13:25, 25:22)

Polska: Bociek (8), Trojan (5), Moskwa (8), Twardowska (18), Grabka (2), Wójcik (19), Adamek (libero) oraz Bałdyga, Flakus (2), Grzelak, Damaske, Jasek (1).

Słowacja: Radosova (14), Kosekova, Smitalova (20), Abrahamova (14), Salanciova (9), Drobnakova (2), Valachova (libero) oraz Oveckova, Kuciakova (8), Palgutova (2).