ME U-19: medale i nagrody indywidualne rozdane, Czesi nowymi mistrzami Europy

Takiego zakończenia mistrzostw Europy kadetów nikt się nie spodziewał. Złote medale na szyi zawiesili Czesi. W finale 3:2 pokonali faworytów - reprezentację Włoch. Podium uzupełnili Turcy. Ich atakujący, Adis Lagumdzija, otrzymał nagrodę MVP.

Agata Wasielewska
Siatkówka WP SportoweFakty / Iza Zgrzywa / Siatkówka

Turcja - Rosja 3:2 (25:22, 21:25, 24:26, 25:17, 15:13)

Rosjanie w fazie grupowej nie przegrali żadnego meczu, tracąc punkt tylko w starciu z reprezentacją Polski. Byli więc jednymi z faworytów do mistrzowskiego tytułu. Plany niespodziewanie pokrzyżowali im Czesi, zwyciężając w tie-breaku i awansując do finału.

Choć reprezentacja Turcji nie jest łatwym przeciwnikiem, wydawało się, że rozdrażnieni Rosjanie sięgną po brąz. Niespodziewanie w pierwszym secie popełnili sporo błędów własnych, co bezlitośnie wykorzystała turecka ekipa z Adisem Lagumdziją na czele. Kolejne dwie partie padły już łupem podopiecznych Andreya Nozdrina, ale musieli się oni przy tym naprawdę napracować. W czwartym secie przy kapitalnie grających w ataku Turkach niewiele mieli do powiedzenia. Wyrównany tie-break zakończył się z kolei błędem własnym Rosjan w przyjęciu, które było ich bolączką przez całe spotkanie.

Czechy - Włochy 3:2 (25:19, 14:25, 25:17, 19:25, 15:13)

Stawiani przez wszystkich od początku w roli faworytów Włosi musieli mocno napracować się w starciu z reprezentacją Turcji. Dopiero w tie-breaku pokazali swoją pełną dominację, wcześniej ataki tureckich skrzydłowych sprawiały im niemałe problemy.

Zmęczeni trudnym półfinałem i całą fazą grupową, w której rozegrali dwa mecze pięciosetowe, podopieczni Mario Barbiero stanęli naprzeciwko naładowanych pozytywną energią Czechów, którzy świetnie weszli w mecz, wygrywając wyraźnie pierwszego seta. W kolejnych partiach drużyna prowadząca zmieniała się, ale zawsze wygrywała wysoko. Dopiero tie-break przyniósł naprawdę dużą dawkę adrenaliny, bo wynik chwilami był wyrównany. Ku zaskoczeniu wszystkich obecnych, to Włosi (mimo lepszego przyjęcia zagrywki) musieli go jednak co chwilę gonić.  Ich błędy w końcówce w połączeniu z ofiarną grą czeskiej ekipy w obronie sprawiły, że to reprezentacja Czech została nowym mistrzem Europy.