Liga Mistrzów. Ankara wzięta szturmem. Koncert gry Jastrzębskiego Węgla w meczu z Halkbankiem

To była demolka. W meczu 4. kolejki grupy C Ligi Mistrzów siatkarze Jastrzębskiego Węgla nie dali najmniejszych szans Halkbankowi Ankara. Turecką ekipę pokonali na jej terenie w trzech jednostronnych setach.

Grzegorz Wojnarowski
siatkarze Jastrzębskiego Węgla WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: siatkarze Jastrzębskiego Węgla
Jastrzębianie przystępowali do meczu opromienieni chwalebnymi zwycięstwami nad Zenitem Kazań i Grupą Azoty Kędzierzyn-Koźle, ale też rozczarowani gładką porażką z VERVĄ Warszawa w meczu na szczycie Plusligi. W starciu z Halkbankiem ich cel był jasny - wrócić na zwycięskie tory, na które wjechali w Kazaniu. Najlepiej w efektownym stylu.

Wizyta w stolicy Turcji wydawała się dobrą okazją do zapomnienia o warszawskiej przegranej. W pierwszym meczu tych zespołów zawodnicy trenera Slobodana Kovaca wygrali szybko i łatwo.

Teraz przykry dla Halkbanku scenariusz się powtórzył. Jastrzębianie od pierwszych akcji pędzili po torach do wygranej z imponującą prędkością. W pierwszym secie Tomasz Fornal i Christian Fromm raz za razem punktowali ze skrzydeł, do tego od czasu do czasu dokładali asa serwisowego. Po dziesiątym punkcie goście szybko "odjechali" na sześć punktów i wysoką przewagę bez problemów utrzymali do końca. Wynik 25:18 mówi sam za siebie.

W drugiej odsłonie dominacja drużyny z Plusligi została przerwana tylko na krótką chwilę - gdy gospodarze ze stanu 7:10 doprowadzili do remisu 11:11. Jednak zaraz potem jastrzębianie włączyli wyższy bieg, pokazali kilka świetnych kontrataków, zmusili przeciwników do błędów i zrobiło się 21:16 dla gości.

Ostatnie dwie akcje seta to potężny atak Dawida Konarskiego i duża pomyłka tureckiego środkowego. Rezultat taki sam jak w pierwszej partii - 25:18.

Trzecia odsłona rozpoczęła się od efektownego bloku Konarskiego. Potem, jeśli ktoś wykonywał kolejne efektowne zagranie, był zawodnikiem zespołu gości. Imponował zwłaszcza Fromm, który imponował potężnymi atakami i utrzymywał bardzo dobrą skuteczność. Do tego dorzucił też m.in. asa serwisowego, po którym jastrzębianie prowadzili 11:5.

Swoje chwile mieli też Michał Szalacha, który wszedł na boisko od początku seta za Jurija Gladyra i popisał się chociażby pojedynczym blokiem na środkowym Halkbanku Samedzie Gunesie, oraz Lukas Kampa. Niemiecki rozgrywający bardzo mądrze kierował grą, uprzykrzał też życie rywalom trudnymi zagrywkami.

Przy wyniku 22:13 było już jasne, że mecz zakończy się miażdżącym zwycięstwem Jastrzębskiego Węgla. Fromm do końca nie zwalniał ręki w ataku i serwisie, blok polskiego zespołu też cały czas działał jak należy. W ostatniej akcji meczu Kampa wyczyścił siatkę rezerwowemu atakującemu Jakubowi Buckiemu, skończyło się na 25:14 i jastrzębianie mogli już oficjalnie spakować trzy punkty do walizki.

Jastrzębski Węgiel po czterech kolejkach jest liderem grupy C z kompletem zwycięstw. Awansu do fazy play-off jest już w zasadzie pewny. O tym, czy zajmie pierwsze miejsce w grupie, zadecyduje kolejne spotkanie - 12 lutego drużyna trenera Kovaca podejmie przed własną publicznością Zenit Kazań.