Dublet Polaków! Piotr Lisek halowym mistrzem Europy, Paweł Wojciechowski z brązem

Fenomenalny konkurs w wykonaniu Polaków w Belgradzie! Piotr Lisek zdobył złoty medal halowych mistrzostw Europy, a Paweł Wojciechowski zaryzykował i stanął na najniższym stopniu podium!

Patryk Kurkowski
PAP/EPA / PAP/Adam Warżawa

Piotr Lisek w tym sezonie spisuje się wprost wyśmienicie. Niedawno ustanowił halowy rekord (6,00 m), a teraz dołożył do kolekcji medal z najcenniejszego kruszcu. To jego trzeci krążek w hali - dwa lata temu na halowych mistrzostwach Europy w Pradze zdobył brąz, a przed rokiem był trzeci na halowych mistrzostwach świata w Portland.

W Belgradzie 24-letni tyczkarz był głównym faworytem do zwycięstwa. I nasz reprezentant nie zawiódł. Nie było jednak łatwo. Konkurenci skakali nadspodziewanie dobrze, pokonując kolejne wysokości w pierwszych próbach. Zresztą świadczy o tym fakt, że wynik 5.80 m nie dawał miejsca na podium.

Naszych zawodników przedzielił Grek Konstadinos Filippidis, który ustanowił nowy rekord swojego kraju. To był również w jego przypadku znakomity konkurs, ale przegrał on z Liskiem, ponieważ więcej razy strącał poprzeczkę.

Paweł Wojciechowski w konkursie postawił wszystko na jedną kartę. Polak dobrze rozpoczął zawody, ale w pierwszej próbie strącił poprzeczkę na wysokości 5.70 m. To stawiało go w gorszym położeniu, dlatego też nasz zawodnik zdecydował się opuścić dwie kolejne wysokości. Ryzyko się opłaciło, bo w trzecim podejściu pokonał poprzeczkę z 5.85 m.

To nie pierwsza taka sytuacja, kiedy Biało-Czerwoni wywalczyli dublet. Ostatni raz doszło do tego jednak dawno temu, bo od ostatniego takiego konkursu minęło 40 lat.