TCS w Innsbrucku: Pierwszy trening dla Freunda, fatalny skok Stocha

Wicelider 64. Turnieju Czterech Skoczni pokonał o 5.1 punktu Petera Prevca w pierwszej serii próbnej przed kwalifikacjami do zawodów w Innsbrucku. Fatalny skok oddał Kamil Stoch, który osiągnął zaledwie 101.5 metra.

Szymon Łożyński
PAP/EPA / EPA/DANIEL KARMANN
Dwukrotny mistrz olimpijski został sklasyfikowany dopiero na 62. pozycji. W treningu wzięło udział 66 skoczków. Zdecydowanie lepiej od Kamila Stocha spisał się Dawid Kubacki. Podopieczny Macieja Maciusiaka osiągnął przy wietrze pod narty 123.5 metra i zajął miejsce w drugiej dziesiątce. Stefan Hula, Maciej Kot i Andrzej Stękała oddali przeciętne próby.

Nadal najlepiej w stawce prezentują się Severin Freund i Peter Prevc. W premierowym treningu Niemiec i Słoweniec skakali z niskiego rozbiegu i przy delikatnym wietrze w plecy, a mimo to osiągnęli najlepsze wyniki. W pierwszej odsłonie bezpośredniej walki na Bergisel (H130) lepiej wypadł Freund, który uzyskał 126 metrów. Lider Pucharu Świata i 64. Turnieju Czterech Skoczni wylądował o trzy metry bliżej.

W Innsbrucku bardzo dobrze czują się gospodarze. Michael Hayboeck i Stefan Kraft zajęli odpowiednio 3. i 4. pozycję w pierwszej serii próbnej. Wysoką formę z konkursu w Garmisch-Partenkirchen potwierdził Daiki Ito. Japończyk po zajęciu 10. miejsca w zawodach, skakanie w Austrii rozpoczął od 126 metrów i 7. pozycji w treningu.

Po raz kolejny wiatr nie przeszkadzał skoczkom. Uśrednione pomiary nie przekraczały 0.5 m/s. Wiatr zmieniał swój kierunek, ale większość skoczków oddała swoje próby przy delikatnym ruchu powietrza pod narty. Trening rozpoczęto z jedenastej belki, ale czołówka, od Andersa Fannemela, skakała z platformy startowej o numerze 9.