Skoki narciarskie. Puchar Kontynentalny. Fatalny występ Polaków w Vikersund, dublet Japończyków

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Aleksander Zniszczoł
WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / Na zdjęciu: Aleksander Zniszczoł

Taku Takeuchi zwyciężył inauguracyjne zawody Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich w Vikersund. Bardzo słabo spisali się reprezentanci Polski, bo tylko jeden zdobył punkty do klasyfikacji generalnej.

W sobotę zawodnicy z zaplecza poszczególnych kadr skoczków narciarskich zainaugurowali zmagania w Pucharze Kontynentalnym. Maciej Maciusiak zabrał ze sobą do Norwegii siedmiu podopiecznych, ale ci spisali się zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Tylko Aleksander Zniszczoł zdołał wywalczyć awans do drugiej rundy - skok na odległość 111,5 metra dał mu 20. miejsce na półmetku. Fatalnie spisali się jego koledzy z kadry. Dopiero 39. był Andrzej Stękała (105,5 metra), Tomasz Pilch został sklasyfikowany na 46. miejscu (105,5 metra), 54. był Mateusz Gruszka (98 metrów), a jeszcze słabiej spisali się Kacper Juroszek (100,5 metra, 56. miejsce) i Paweł Wąsek (104 metry, 63. miejsce). Wśród trzech zdyskwalifikowanych skoczków znalazł się siódmy Polak - Adam Niżnik.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Taku Takeuchi (110,5 metra). Japończyk o 1,9 punktu wyprzedzał Clemensa Leitnera (115,5 m), a trzeci - ze stratą 3,1 punktu do lidera - był Cene Prevc (111,5 metra).

W finale Takeuchi obronił swoją pozycję (111,5 metra), natomiast na podium dołączył inny Japończyk, Keiichi Sato, który w trudnych warunkach osiągnął 112,5 metra. Sato zaliczył awans z dziewiątego na drugie miejsce. Początkowo trzecie miejsce zajął Anders Haare (114,5 metra w drugiej serii), ale ostatecznie Norweg został zdyskwalifikowany. Wobec tego podium uzupełnił Clemens Aigner (115,5 metra w finale) Zniszczoł w drugim skoku osiągnął 105 metrów i awansował o pięć pozycji wyżej - na 15. miejsce.

W niedzielę, w Vikersund, odbędzie się drugi konkurs Pucharu Kontynentalnego.

Czytaj także: [urlz=/skoki-narciarskie/858328/maren-lundby-triumfatorka-inauguracyjnego-konkursu-pucharu-swiata-20192020]Maren Lundby triumfatorką inauguracyjnego konkursu Pucharu Świata 2019/2020