Snooker. Wielki sukces Polaka. Antoni Kowalski mistrzem świata do lat 16

Polak najlepszym snookerzystą na świecie do lat 16. Antoni Kowalski w finale rozgrywanych w rosyjskim Tiumeniu mistrzostw świata IBSF pokonał Węgra Bulcsu Revesza.

Dawid Borek
Dawid Borek
Snooker WP SportoweFakty / Dawid Cysarz / Snooker
Zielonogórzanin jak burza przeszedł fazę grupową mistrzostw świata IBSF (International Billiards & Snooker Federation), w bardzo pewnym stylu awansując do czołowej szesnastki MŚ. W dalszych rundach eliminował kolejnych rywali, docierając do wielkiego finału turnieju.

W nim 15-letni Polak zmierzył się z reprezentantem Węgier, Bulcsu Reveszem. Pierwszy frejm padł łupem węgierskiego snookerzysty, w drugim wygrał Kowalski, by w trzecim górą znów był Revesz. Polak, przy stanie 1:2, zachował zimną krew, zwyciężył trzy kolejne frejmy, triumfując w meczu 4:2.

W MŚ w Tiumeniu wzięło udział 42 zawodników z 12 krajów. Antoni Kowalski został mistrzem świata do lat 16 jako pierwszy Polak w historii.

Oprócz złota MŚ do lat 16, zielonogórzanin w swoim dorobku ma też m.in. mistrzostwo Polski do lat 14, wicemistrzostwa kraju do lat 17 (oba tytuły wywalczył w 2014 roku), 18 i 21 (oba zdobyte w 2018 roku). Zajął ponadto pierwsze miejsce w rankingu Polskiego Otwartego Rankingu Snookera (2016).