Turcja: Pora na wielki finał BSL. Fenerbahçe Doğuş jak po swoje?

Zgodnie z przedsezonowymi prognozami koszykarze Fenerbahçe Doğuş pewnie awansowali do finału ligi tureckiej. Dosyć niespodziewanie jednak ich rywalem w walce o złoto będzie Tofaş. Wszystkie mecze finałowej rywalizacji wyłącznie w Sportklubie.

Jacek Żytnicki
 Fenerbahce Dogus Stambuł Materiały prasowe / Sportklub / Fenerbahce Dogus Stambuł

Fenerbahçe Doğuş i Tofaş od początku sezonu nadawały ton bieżącym rozgrywkom. Obie drużyny zajęły dwa pierwsze miejsca w sezonie regularnym, jako jedyne zasiadały w fotelu lidera i w miarę pewnie przebrnęły dwie pierwsze rundy play-off. Koszykarze ze Stambułu w ćwierćfinale wyeliminowali Sakaryę, a w półfinale – nie bez problemów – okazali się lepsi od Banvitu. Podopieczni Željko Obradovica w play-off nie przegrali jeszcze meczu, choć w drugim domowym starciu z Banvitem do pokonania rywali potrzebowali dogrywki.

Ogólnie w półfinale drużyna Damiana Kuliga wysoko zawiesiła obrońcom tytułu poprzeczkę. Wprawdzie „Fener” wygrało serię 3:0, poza wspomnianym meczem zakończonym dogrywką, w dwóch pozostałych grach koszykarze ze Stambułu również musieli wspiąć się na wyżyny swoich umiejętności. Koniec końców doświadczeniem i nieco mocniejszą kadrą wyeliminowali rywali i to oni dostąpią zaszczytu walki o złoto.

Ich finałowym rywalem będzie rewelacyjny w tym sezonie Tofaş. Koszykarze z Bursy fantastycznie rozpoczęli tegoroczną kampanię, wydawało się jednak, że im dłużej będzie trwał sezon, tym oni będą prezentowali się słabiej. Tymczasem w rundzie rewanżowej fazy zasadniczej obronili drugą pozycję w tabeli, a w ćwierćfinale rozprawili się w dwóch meczach z Eskişehirem. W półfinale w pierwszym meczu zmiażdżyli Anadolu Efes 91:63, dwa dni później również wygrali 89:82 i choć w trzecim spotkaniu to rywale byli górą, Tofaş przypieczętował awans zwycięstwem w potyczce nr 4, odniesionym w dodatku na gorącym terenie w Stambule.

W finałowej rozgrywce Tofaş szanse na sprawienie niespodzianki ma niewielkie. Po półfinałach odpoczywał znacznie krócej niż Fenerbahçe, dysponuje zdecydowanie słabszą pierwszą piątką, ma krótszą ławkę rezerwowych, w dodatku to rywale będą mieli przewagę własnego parkietu. Za zawodnikami z Bursy nie przemawiają też statystyki – w tym sezonie dwukrotnie grali oni z „Fener” i polegli w obu tych potyczkach, u siebie 71:88, a na wyjeździe 78:98. Wliczając to również mecze z poprzednich kampanii, Tofaş nie potrafi pokonać panującego mistrza od pięciu spotkań. Czy w finale przerwie w końcu tą passę, czy rywalizacja o złoto zakończy się już po czterech meczach? Wszystkie finały tureckiej BSL na żywo wyłącznie w Sportklubie.