Wielkie powroty w US Open. Pogromczyni Sereny Williams zatrzymała świetnie dysponowaną rywalkę

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Jason Szenes / Na zdjęciu: Ajla Tomljanović
Getty Images / Jason Szenes / Na zdjęciu: Ajla Tomljanović

W US Open 2022 w Nowym Jorku miały miejsce dwa niesamowite powroty. Ajla Tomljanović obroniła osiem piłek setowych i przerwała kapitalną serię Ludmiły Samsonowej. Ons Jabeur odwróciła losy pierwszego seta meczu z Weroniką Kudermetową.

W III rundzie US Open Ajla Tomljanović (WTA 46) wyeliminowała po maratonie Serenę Williams, dla której był to ostatni występ w karierze. Australijka poszła za ciosem i pokonała 7:6(8), 6:1 Ludmiłę Samsonową (WTA 35). Była reprezentantka Włoch w poprzednich tygodniach zdobyła tytuły w Waszyngtonie i Cleveland. Dobiegła końca jej seria 13 z rzędu wygranych meczów.

Pierwszy set dostarczył ogromnych emocji. Samsonowa prowadziła w nim 5:2. Miała osiem piłek setowych, siedem w 10. gemie i później jeszcze jedną w tie breaku. Ostatecznie górą była Tomljanović, która spożytkowała trzeci setbol. Druga partia należała zdecydowanie do Australijki, która zaliczyła dwa przełamania.

W trwającym godzinę i 57 minut meczu Tomljanović obroniła osiem z 10 break pointów i wykorzystała cztery z 15 szans na przełamanie. Australijka miała mniej kończących uderzeń od rywalki (dziewięć do 24). Samsonowa za to popełniła zdecydowanie więcej niewymuszonych błędów (56 do 27). Było to trzecie spotkanie tych tenisistek. Bilans to teraz 2-1 dla Tomljanović. Na początku sierpnia trafiły na siebie w Waszyngtonie i Samsonowa wygrała 4:6, 6:3, 6:2.

Ons Jabeur (WTA 5) zwyciężyła 7:6(1), 6:4 Weronikę Kudermetową (WTA 18). W pierwszym secie Tunezyjka odrodziła się ze stanu 2:5. W drugiej partii od 5:2 straciła dwa gemy, ale przy 5:4 łatwo przełamała rywalkę. W ciągu 93 minut Jabeur zaserwowała 11 asów. Miała trzy break pointy i wszystkie wykorzystała. Naliczono jej 32 kończące uderzenia przy 21 niewymuszonych błędach. Kudermetowej zanotowano 18 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.

Tomljanović osiągnęła trzeci wielkoszlemowy ćwierćfinał, po Wimbledonie 2021 i 2022. Jabeur po raz czwarty zameldowała się w tej fazie wielkoszlemowej imprezy. Pierwszy zanotowała w Australian Open 2021, a drugi przed rokiem w Londynie. W obecnym sezonie w Wimbledonie dopiero w finale uległa Jelenie Rybakinie.

Jabeur i Tomljanović zmierzą się o półfinał. Będzie to ich trzecie spotkanie. Pierwsze odbyło się w 2012 roku w Casablance (ITF) i Tunezyjka wygrała 4:6, 6:4, 6:0. W obecnym sezonie trafiły na siebie w Rzymie i ponownie lepsza okazała się Arabka (7:5, 6:2).

US Open, Nowy Jork (USA) Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród 60,1 mln dolarów niedziela, 4 września

IV runda gry pojedynczej:

Ons Jabeur (Tunezja, 5) - Weronika Kudermetowa (18) 7:6(1), 6:4 Ajla Tomljanović (Australia) - Ludmiła Samsonowa 7:6(8), 6:1

Program i wyniki turnieju kobiet

Zobacz także: Co tam się działo. Kosmiczna batalia wielkich mistrzyń w US Open! Finalistka Australian Open złamała opór Francuzki. Trzysetowa bitwa Pliskovej z mistrzynią olimpijską