Dwusetowy bój Greczynki w Meksyku. Thriller Caroline Garcii

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Francisco Guasco / Na zdjęciu: Maria Sakkari
PAP/EPA / Francisco Guasco / Na zdjęciu: Maria Sakkari

Maria Sakkari ma za sobą pierwszy mecz w turnieju WTA 1000 w Guadalajarze. Grecka tenisistka rozprawiła się z Ukrainką Martą Kostiuk w dwóch zaciętych setach. Emocjonującą batalię stoczyły Francuzka Caroline Garcia i Kanadyjka Rebecca Marino.

Maria Sakkari (WTA 6) od kilku miesięcy słabo sobie radzi na zawodowych kortach. Ma problem z wygraniem dwóch meczów z rzędu. Na przełomie września i października doszła do finału w Parmie, ale nie był to dla niej przełom. Z ostatnich dwóch turniejów, w Ostrawie i San Diego, Greczynka odpadła po pierwszym spotkaniu.

W tym tygodniu Sakkari rywalizuje w Guadalajarze, gdzie miał wolny los i do rywalizacji przystąpiła od II rundy. Na początek pokonała 6:4, 6:4 Martę Kostiuk (WTA 58). W trwającym godzinę i 57 minut meczu Ukrainka popełniła 15 podwójnych błędów. Greczynka obroniła 11 z 13 break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z dziewięciu okazji. W 1/8 finału zmierzy się z Magdaleną Fręch lub Amerykanką Danielle Collins.

Caroline Garcia (WTA 10) zwyciężyła 6:7(2), 6:3, 7:6(5) Rebeccę Marino (WTA 80). W pierwszym secie nie było przełamań. W tie breaku Kanadyjka od 1-2 zdobyła sześć punktów z rzędu. W drugiej partii Francuzka wykorzystała break pointa na 4:2 i nie oddała przewagi. W trzeciej Marino od 2:4 wywalczyła trzy gemy. Później w tie breaku z 1-4 wyszła na 5-4. Trzy ostatnie punkty padły łupem Garcii.

W trwającym dwie godziny i 31 minut meczu Marino zaserwowała 24 asy, a Garcia miała ich 13. Francuzka zniwelowała trzy z czterech break pointów i spożytkowała dwie z 10 szans na przełamanie. Zdobyła o 14 punkty więcej (118-114) i wyrównała na 1-1 bilans spotkań z Kanadyjką. Do ich pierwszego starcia doszło w 2010 roku w Toronto (ITF).

Bianca Andreescu (WTA 59) pokonała 3:6, 6:2, 6:0 Petrę Kvitovą (WTA 21). Kanadyjka odparła osiem z 12 break pointów i wykorzystała osiem z 10 okazji na przełamanie. Było to pierwsze spotkanie mistrzyni US Open 2019 z triumfatorką Wimbledonu 2011 i 2014. Daria Kasatkina (WTA 11) sześć razy odebrała podanie Lin Zhu (WTA 69) i rozbiła Chinkę 6:1, 6:2.

Dokończona została też I runda. Jelena Rybakina (WTA 24) wygrała 7:6(5), 6:2 z Karoliną Pliskova (WTA 20). Kazaszka wróciła z 3:5 w pierwszym secie. Mistrzyni Wimbledonu zaserwowała dziewięć asów i zamieniła na przełamanie cztery z pięciu szans. Eugenie Bouchard (WTA 430) zwyciężyła 7:5, 6:3 Kaylę Day (WTA 194). W pierwszym secie Kanadyjka oddała podanie przy 4:4, by zdobyć trzy kolejne gemy. W drugiej partii Brytyjka z 1:3 wyrównała na 3:3. Końcówka należała zdecydowanie do Bouchard, która wywalczyła 12 z 13 ostatnich punktów.

Donna Vekić (WTA 47) pokonała 6:4, 6:1 Laurę Pigossi (WTA 108). W ciągu 83 minut Chorwatka zgarnęła 24 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy i uzyskała cztery przełamania. Vekić w ubiegłym tygodniu osiągnęła finał w San Diego i urwała seta Idze Świątek.

Guadalajara Open Akron, Guadalajara (Meksyk) WTA 1000, kort twardy, pula nagród 2,527 mln dolarów wtorek, 18 października

II runda gry pojedynczej:

Maria Sakkari (Grecja, 4) - Marta Kostiuk (Ukraina) 6:4, 6:4 Caroline Garcia (Francja, 6) - Rebecca Marino (Kanada, Q) 6:7(2), 6:3, 7:6(5) Daria Kasatkina (7) - Lin Zhu (Chiny) 6:1, 6:2 Bianca Andreescu (Kanada) - Petra Kvitova (Czechy, 16) 3:6, 6:2, 6:0

I runda gry pojedynczej:

Eugenie Bouchard (Kanada, WC) - Kayla Day (USA, Q) 7:5, 6:3 Donna Vekić (Chorwacja, WC) - Laura Pigossi (Brazylia, LL) 6:4, 6:1 Jelena Rybakina (Kazachstan) - Karolina Pliskova (Czechy) 7:6(5), 6:2 Martina Trevisan (Włochy) - Nao Hibino (Japonia, LL) 6:4, 6:3

Czy Maria Sakkari awansuje do ćwierćfinału w Guadalajarze?