Wielka bitwa Novaka Djokovicia w Paryżu. Debiutant w finale

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / Yoan Valat / Na zdjęciu: Novak Djoković
PAP/EPA / Yoan Valat / Na zdjęciu: Novak Djoković

Novak Djoković po tie breaku trzeciego seta pokonał Stefanosa Tsitsipasa w półfinale rozgrywanego na kortach twardych w hali turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu. W finale Serb zmierzy się z debiutantem w meczu o taką stawkę, 19-letnim Holgerem Rune.

Za Novakiem Djokoviciem pierwszy poważny test podczas turnieju ATP Masters 1000 w Paryżu. W sobotę, w półfinale, Serb został zmuszony do maksymalnego wysiłku przez Stefanosa Tsitsipasa. Ostatecznie, po prawie dwuipółgodzinnej potyczce, zwyciężył 6:2, 3:6, 7:6(4).

Po gładko wygranym pierwszym secie przez Djokovicia Tsitsipas wzniósł się na wyższy poziom. W drugiej partii Grek znakomicie serwował, dwukrotnie także odebrał podanie Serbowi i doprowadził do wyrównania w meczu.

W trzeciej odsłonie na korcie rozgorzała prawdziwa bitwa, w której obaj nie odpuszczali ani na moment. W tym secie nie było przełamań, choć dwa razy (w gemach trzecim i dziewiątym) Tsitsipas musiał bronić break pointów. Zwieńczeniem spotkania był fantastyczny tie break. Grek był o krok od triumfu, prowadził już 4-3, ale od tego momentu Djoković zdobył cztery kolejne punkty i to on zakończył mecz jako zwycięzca.

- Kiedy wygrywasz taki mecz z jednym z najlepszych tenisistów świata, jest to bardzo słodkie. Do ostatniego punktu to była wyrównana bitwa. Cieszę się, że zdołałem podołać temu wyzwaniu - mówił, cytowany przez atptour.com, Djoković, który zapisał na swoim koncie 11 asów, dwa przełamania i 36 zagrań kończących.

35-latek z Belgradu wygrał 13. mecz z rzędu w Rolex Paris Masters. Serb jest rekordzistą w liczbie triumfów w tej imprezie (sześć). W niedzielę wystąpi w 149. w karierze finale w głównym cyklu i stanie przed szansą na zdobycie 91. tytułu, a 39. rangi Masters 1000.

Chronologicznie pierwszy sobotni półfinał zakończył się niespodzianką. Holger Rune pokonał 6:4, 6:2 rozstawionego z numerem ósmym Felixa Augera-Aliassime'a. Tym samym Duńczyk wziął rewanż za ubiegłotygodniową porażkę w finale w Bazylei i przerwał passę 16. kolejnych zwycięstw Kanadyjczyka.

Dzięki temu 19-letni Rune zadebiutuje w finale imprezy Masters 1000. Łącznie będzie to dla niego piąty występ w meczu o trofeum na poziomie ATP Tour. Dotychczas zdobył dwa tytuły - oba rangi ATP 250 (w tym roku w Monachium i w Sztokholmie).

Niedzielny finał (początek o godz. 15:00) będzie drugim pojedynkiem Djokovicia z Runem. Poprzednio zmierzyli się w I rundzie zeszłorocznego US Open i wówczas Serb wygrał w czterech setach.

Rolex Paris Masters, Paryż (Francja) ATP Masters 1000, kort twardy w hali, pula nagród 5,415 mln euro sobota, 5 listopada

półfinał gry pojedynczej:

Novak Djoković (Serbia, 6) - Stefanos Tsitsipas (Grecja, 5) 6:2, 3:6, 7:6(4) Holger Rune (Dania) - Felix Auger-Aliassime (Kanada, 8) 6:4, 6:2