Faworytki za burtą! Bencić dała Szwajcarkom półfinał

Marketa Vondrousova i Katerina Siniakova poprowadziły Czeszki do zwycięstwa w meczu z Amerykankami w Pucharze Billie Jean King w Glasgow. Belinda Bencić zapewniła Szwajcarkom awans do półfinału.

Belinda Bencić PAP/EPA / Adam Vaughan / Na zdjęciu: Belinda Bencić.
Piątek był ostatnim dniem fazy grupowej Pucharu Billie Jean King w Glasgow. W singlu nie wystąpiła Karolina Pliskova, ale Czeszki poradziły sobie z Amerykankami bez byłej liderki rankingu. Mecz zapowiadał się szlagierowo, a tymczasem dwie wielkoszlemowego finalistki z tego sezonu nie zdobyły nawet seta. Pliskova zagrała w deblu, który nie decydował o niczym. Wystąpiła razem z Karoliną Muchovą. Czeszki uległy 3:6, 3:6 Madison Keys i Taylor Townsend.

Na początek Marketa Vondrousova pokonała 6:3, 6:3 Danielle Collins, finalistkę Australian Open. W pierwszym secie Czeszka wróciła z 1:3. W ciągu 72 minut obroniła trzy z czterech break pointów i zamieniła na przełamanie cztery z siedmiu okazji. Finalistka Rolanda Garrosa 2019 wywalczyła 30 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Katerina Siniakova niespodziewanie pokonała 7:6(1), 6:1 Coco Gauff, finalistkę Rolanda Garrosa. W pierwszym secie Amerykanka z 2:4 wyszła na prowadzenie 5:4. W tie breaku nie miała nic do powiedzenia, a następnie była bezradna w drugiej partii. Siniakova zdobyła 15 ostatnich punktów meczu.

Szwajcarki rozprawiły się z Kanadyjkami. Viktorija Golubić zwyciężyła 2:6, 6:3, 6:4 Biancę Andreescu. W trzecim secie mistrzyni US Open 2019 z 1:5 zbliżyła się na 4:5, ale nie odwróciła losów tej konfrontacji. Belinda Bencić wykorzystała sześć z 10 break pointów i pokonała 6:0, 7:5 Leylah Fernandez. Honorowy punkt dla Szwajcarek zdobyły Gabriela Dabrowski i Fernandez, które wygrały 6:2, 6:1 z Jil Teichmann i Simoną Waltert.

W sobotę w półfinale Szwajcaria zagra z Czechami. Australia zmierzy się z Wielką Brytanią.

Szwajcaria - Kanada 2:1, Emirates Arena, Glasgow (Wielka Brytania)
Turniej finałowy, Grupa A, kort twardy w hali
piątek, 11 listopada

Gra 1.: Viktorija Golubić - Bianca Andreescu 2:6, 6:3, 6:4
Gra 2.: Belinda Bencić - Leylah Fernandez 6:0, 7:5
Gra 3.: Jil Teichmann / Simona Waltert - Gabriela Dabrowski / Leylah Fernandez 2:6, 1:6

Czechy - USA 2:1, Emirates Arena, Glasgow (Wielka Brytania)
Turniej finałowy, Grupa D, kort twardy w hali

Gra 1.: Marketa Vondrousova - Danielle Collins 6:3, 6:3
Gra 2.: Katerina Siniakova - Coco Gauff 7:6(1), 6:1
Gra 3.: Karolina Muchova / Karolina Pliskova - Madison Keys / Taylor Townsend 3:6, 3:6

Niesamowita noc w Pucharze Billie Jean King. Wielki sukces Magdy Linette!