Sensacja była o krok. Deblowy klasyk rozstrzygnął o awansie do półfinału

Coraz mniej niewiadomych w turnieju debla prestiżowych zawodów ATP Finals 2022, które odbywają się w hali Pala Alpitour w Turynie. W czwartek do półfinału po niełatwym meczu zakwalifikowali się Rajeev Ram i Joe Salisbury.

Rafał Smoliński
Rajeev Ram PAP/EPA / ALESSANDRO DI MARCO / Na zdjęciu: Rajeev Ram
W czwartkowej sesji dziennej awans do półfinału turnieju debla wywalczyli z Grupy Czerwonej Lloyd Glasspool i Harri Heliovaara (więcej tutaj). Wieczorem rozstrzygnęła się kwestia promocji dla drugiej pary. O miejsce w fazie pucharowej walczyli Rajeev Ram i Joe Salisbury oraz Marcelo Arevalo i Jean-Julien Rojer. Ze zwycięstwa cieszył się amerykańsko-brytyjski duet, który pokonał Salwadorczyka i Holendra 3:6, 7:6(4), 10-5.

Arevalo i Rojer nie mieli innego wyjścia. Aby awansować do półfinału, potrzebowali w czwartek dwusetowej wygranej. Początkowo wszystko szło po ich myśli. W premierowej odsłonie to oni zdobyli w czwartym gemie jedyne przełamanie, a wywalczonej przewagi nie oddali do końca seta.

W drugiej części spotkania nie doszło do żadnego przełamania. Wobec powyższego decydujący okazał się tie-break. W rozgrywce tej obie pary miały swoje szanse. Kluczowe wydarzenia miały jednak miejsce przy stanie 5-4 dla Amerykanina i Brytyjczyka. Wówczas Arevalo nie wytrzymał presji i popełnił podwójny błąd. Po chwili świetną akcję przeprowadził Ram, który zdobył punkt i zamknął seta.

Porażka w tie-breaku sprawiła, że z Arevalo i Rojera wyraźnie uszło ciśnienie. Taki wynik oznaczał bowiem, że stracili szansę na półfinał. Z kolei Ram i Salisbury czuli się znakomicie i poszli za ciosem w super tie-breaku, który wyłonił zwycięzców meczu. Po pierwszej zmianie stron wysunęli się nawet na 6-1 i nie pozwolili rywalom wrócić do gry. Po 102 minutach Amerykanin i Brytyjczyk wykorzystali pierwszego meczbola i zakończyli spotkanie.

Czwartkowe gry wyjaśniły sytuację w Grupie Czerwonej turnieju debla. Ram i Salisbury z kompletem zwycięstw zajęli pierwsze miejsce. Z drugiej pozycji awansowali do półfinału Glasspool i Heliovaara, którzy wygrali dwa mecze. Trzecie miejsce zajęli Arevalo i Rojer z jednym zwycięstwem na koncie. Natomiast czwartą (ostatnią) lokatę Marcel Granollers i Horacio Zeballos, którzy w Turynie nie wygrali żadnego spotkania.

ATP Finals, Turyn (Wielka Brytania)
Tour Finals, kort twardy w hali, pula nagród 14,75 mln dolarów
czwartek, 17 listopada

GRA PODWÓJNA:

Grupa Czerwona

Rajeev Ram (USA, 2) / Joe Salisbury (Wielka Brytania, 2) - Marcelo Arevalo (Salwador, 3) / Jean-Julien Rojer (Holandia, 3) 3:6, 7:6(4), 10-5