Ogromne rozczarowanie gospodarzy. Carlos Alcaraz bez rekordowego zwycięstwa

Carlos Alcaraz nie odniósł rekordowego, 15. z rzędu, zwycięstwa w rozgrywanym na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie. W środowym ćwierćfinale Hiszpan niespodziewanie przegrał w trzech setach z Andriejem Rublowem.

Marcin Motyka
Carlos Alcaraz PAP/EPA / Juanjo Martin / Na zdjęciu: Carlos Alcaraz
16 godzin po tym, jak Rafael Nadal rozegrał ostatni w karierze mecz w turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie, na głównym korcie w stolicy Hiszpanii pojawił się jego następca, Carlos Alcaraz. Miejscowi kibice liczyli, że ich młody idol poprawi im nastroje po odejściu Rafy, tymczasem jeszcze zwiększył smutne nastroje. Tenisista z Murcji niespodziewanie przegrał bowiem 6:4, 3:6, 2:6 z Andriejem Rublowem.

Początkowo nic nie zapowiadało problemów Alcaraza. Rozstawiony z numerem drugim Hiszpan, mistrz dwóch ostatnich edycji Mutua Madrid Open, rozpoczął mecz na wysokich obrotach, świetnie funkcjonował jego serwis i już w piątym gemie zdobył przełamanie, dzięki czemu wygrał pierwszego seta 6:4.

Od drugiej partii obraz spotkania nieoczekiwanie zaczął się zmieniać. W grze Alcaraza pojawiło się więcej błędów i niedokładności, zaczął zawodzić go też serwis. Oznaczony numerem siódmym Rubklow wyczuł swoją szansę i konsekwentnie pracował, by sprawić sensację.

W gemie otwarcia drugiego seta Rublow wywalczył przełamanie, wykorzystując błędy rywala, i tej przewagi już nie oddał. Trzecią odsłonę 26-latek z Moskwy także rozpoczął do breaka, gdy posłał bekhend wzdłuż linii. Następnie, przy stanie 3:1, ponownie odebrał serwis Alcarazowi i postawił kropkę nad "i" na swoim triumfie.

Mecz trwał godzinę i 59 minut. W tym czasie Alcaraz zaserwował pięć asów, jeden raz został przełamany, wykorzystał trzy z 13 break pointów, posłał 27 zagrań kończących i popełnił 13 niewymuszonych błędów. Z kolei Alcarazowi zapisano jednego asa, 19 uderzeń wygrywających oraz 11 pomyłek własnych.

Tym samym Alcaraz nie zostanie pierwszym w historii tenisistą, który zdobędzie tytuły w trzech kolejnych edycjach Mutua Madrid Open. Nie będzie również samodzielnym rekordzistą pod względem liczby wygranych meczów z rzędu w Madrycie. Jego licznik zatrzymał się na 14., tyle samo, ile Nadal odniósł w latach 2013-15.

Z kolei Rublow został drugim tenisistą, który pokonał Alcaraza w Madrycie, po... Nadalu w sezonie 2021. W półfinale, w piątek, moskwianin zmierzy się z lepszym z pary Taylor Fritz - Francisco Cerundolo.