Niespodziewany maraton Polek. Udało się obronić piłkę meczową

Weronika Falkowska i Katarzyna Kawa awansowały do półfinału turnieju debla zawodów WTA 125 (WTA Challenger) na kortach ziemnych w Cali. W czwartkowym meczu Polki były o krok od porażki, ale okazały się lepsze po nerwowym w super tie-breaku.

Rafał Smoliński
Katarzyna Kawa WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Katarzyna Kawa
Na drodze pary Weronika Falkowska i Katarzyna Kawa stanęły w czwartek Nadia Podoroska i Raluka Serban. Polki powinny zakończyć spotkanie z Argentynką i Cypryjką w dwóch setach, lecz skomplikowały sobie sprawę. Ostatecznie zwyciężyły 6:2, 5:7, 13-11, broniąc przy tym piłki meczowej.

Biało-Czerwone rozpoczęły spotkanie od utraty serwisu, ale szybko odrobiły breaka. Potem uzyskały wyraźną przewagę na korcie. W efekcie wygrały sześć gemów z rzędu i pewnie zamknęły premierową odsłonę.

W drugiej partii Falkowska i Kawa wywalczyły przełamanie w szóstym gemie, a następnie podwyższyły wynik na 5:2. Wydawało się, że pewnie zakończą spotkanie, jednak nie wykorzystały wysokiego prowadzenia. Podoroska i Serban zaczęły świetnie grać na returnie, czym całkowicie zaskoczyły nasze reprezentantki. W wyniku tego zrywu zdobyły pięć gemów od stanu 2:5 i to one zwieńczyły seta.

Ponieważ po dwóch odsłonach był remis, decydujący okazał się super tie-break. W rozgrywce tej było już nawet 7-1 dla Polek, ale przeciwniczki stopniowe zmniejszały dystans. Obroniły nawet cztery piłki meczowe i wyrównały na po 9. Po zmianie stron Podoroska i Serban odparły jeszcze piątego meczbola, a następnie miały swoją szansę. Skuteczna akcja na returnie Biało-Czerwonych zażegnała wizję porażki. Po godzinie i 47 minutach Biało-Czerwone wykorzystały szóstą piłkę meczową i finalnie zakończyły spotkanie.

Rozstawione z drugim numerem Falkowska i Kawa awansowały do półfinału turnieju debla zawodów Copa Oster. Ich kolejnymi przeciwniczkami będą w piątek Rosjanka Amina Anszba i Amerykanka Elvina Kalieva.

Copa Oster, Cali (Kolumbia)
WTA 125, kort ziemny, pula nagród 115 tys. dolarów
czwartek, 2 lutego

ćwierćfinał gry podwójnej:

Weronika Falkowska (Polska, 2) / Katarzyna Kawa (Polska, 2) - Nadia Podoroska (Argentyna) / Raluka Serban (Cypr) 6:2, 5:7, 13-11

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Weronika Falkowska i Katarzyna Kawa awansują do finału?