Francuzka i koalicja Brytyjek. Historyczny turniej w Nottingham

Aż trzy Brytyjki wystąpią w półfinale turnieju WTA 250 na kortach trawiastych w Nottingham. Do Jodie Burrage dołączyły Heather Watson i Katie Boulter. Poza tym w najlepszej czwórce jest Francuzka Alize Cornet.

Heather Watson PAP/EPA / MIGUEL SIERRA / Na zdjęciu: Heather Watson
W Nottingham odbyły się ćwierćfinały z udziałem czterech brytyjskich tenisistek. W jednym z meczów doszło do starcia reprezentantek gospodarzy. Katie Boulter (WTA 126) pokonała 6:3, 7:5 Harriet Dart (WTA 143). W drugim secie ta druga zawodniczka obroniła cztery piłki meczowe i z 2:5 wyrównała na 5:5. Losów meczu jednak nie odwróciła. Boulter zdobyła dwa ostatnie gemy i zameldowała się w półfinale.

Heather Watson (WTA 195) pokonała 7:6(2), 7:5 Viktoriję Golubić (WTA 150). W pierwszym secie Szwajcarka z 2:5 wyrównała na 5:5. Później obroniła piłkę setową w 12. gemie, ale w tie breaku jej opór osłabł. W drugiej partii miało miejsce jedno przełamanie, które Brytyjka uzyskała na 6:5.

Mecz trwał dwie godziny i 17 minut. Obie tenisistki wypracowały sobie po siedem break pointów. Watson raz oddała podanie, a uzyskała dwa przełamania. Brytyjka wyszła na prowadzenie 2-1 w bilansie spotkań z Golubić. Było to ich drugie starcie w Nottingham. Przed rokiem lepsza okazała się Szwajcarka. Ich pierwsza konfrontacja również miała miejsce na trawie. W 2021 roku w Birmingham Watson zwyciężyła w trzech setach.

Alize Cornet (WTA 72) zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:3 Elizabeth Mandlik (WTA 110) po dwóch godzinach i 14 minutach. Francuzka wywalczyła 36 z 51 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów.

Za sprawą Jodie Burrage, Watson i Boulter po raz pierwszy od 1975 roku trzy brytyjskie tenisistki doszły do półfinału tego samego turnieju w WTA Tour. Wtedy w halowych zawodach w Paryżu finał był wewnętrznym starciem Brytyjek. Tytuł zdobyła Virginia Wade, która pokonała Sue Barker.

W sobotę w półfinale Watson zagra z Boulter. Rywalką Cornet będzie Burrage.

Rothesay Open Nottingham, Nottingham (Wielka Brytania)
WTA 250, kort trawiasty, pula nagród 259,3 tys. dolarów
piątek, 16 czerwca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Alize Cornet (Francja) - Elizabeth Mandlik (USA, Q) 6:3, 4:6, 6:3
Heather Watson (Wielka Brytania, Q) - Viktorija Golubić (Szwajcaria) 7:6(2), 7:5
Katie Boulter (Wielka Brytania, WC) - Harriet Dart (Wielka Brytania, Q) 6:3, 7:5

Czy w finale w Nottingham zagrają dwie Brytyjki?