Szybki awans Azarenki. Była wiceliderka rankingu rozegrała ostatni mecz w karierze

Wiktoria Azarenka zameldowała się w kolejnej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu 2023. Odpadła Estonka Anett Kontaveit. Dla byłej wiceliderki rankngu był to ostatni turniej w karierze.

Na zdjęciu Wiktoria Azarenka PAP/EPA / Na zdjęciu Wiktoria Azarenka
Na otwarcie Wimbledonu Wiktoria Azarenka (WTA 20) stoczyła trzysetowy bój z Chinką Yue Yuan. W II rundzie była liderka rankingu wygrała bez problemów. Rozbiła 6:3, 6:0 Nadię Podoroską (WTA 80), półfinalistkę Rolanda Garrosa 2020.

W ciągu 82 minut Azarenka miała 20 akcji przy siatce i 16 rozstrzygnęła na swoją korzyść. Posłała 26 kończących uderzeń przy 12 niewymuszonych błędach. Podoroskiej zanotowano 23 piłki wygrane bezpośrednio i 25 pomyłek. Obie tenisistki wypracowały sobie po dziewięć break pointów. Azarenka tylko raz oddała podanie, a uzyskała sześć przełamań.

Ostatni mecz w karierze rozegrała Anett Kontaveit (WTA 81). Była wiceliderka rankingu uległa 1:6, 2:6 Marie Bouzkovej (WTA 33). W ciągu 65 minut Estonka nie wykorzystała żadnego z trzech break pointów. Czeszka na przełamanie zamieniła cztery z ośmiu okazji.

Kontaveit nie jest w stanie kontynuować rywalizacji na najwyższym poziomie z powodu zdiagnozowanego zwyrodnienia dysku lędźwiowego. Estonka wywalczyła sześć singlowych tytułów w WTA Tour. Jeden z nich zdobyła na trawie, w 2017 roku w Den Bosch. Największy finał zanotowała w Mistrzostwach WTA 2021 w Guadalajarze. Jedyny wielkoszlemowy ćwierćfinał Kontaveit osiągnęła w Australian Open 2020.

Beatriz Haddad Maia (WTA 52) zwyciężyła 4:6, 6:2, 6:4 Jaqueline Cristian (WTA 133) po dwóch godzinach i 29 minutach. Brazylijka zniwelowała siedem z dziewięciu break pointów i spożytkowała cztery z 12 szans na przełamanie. Półfinalistka tegorocznego Rolanda Garrosa w tym tygodniu odwróciła już drugi mecz po przegraniu pierwszego seta. Na otwarcie skruszyła opór Kazaszki Julii Putincewej. Haddad Maia po raz pierwszy awansowała do III rundy Wimbledonu.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)

Alaksandra Sasnowicz - Nuria Parrizas Diaz (Hiszpania) 6:2, 6:1
Viktorija Golubić (Szwajcaria, Q) - Anna Karolina Schmiedlova (Słowacja) 6:3, 7:6(4)