Mistrzowska reakcja Novaka Djokovicia. Serb w rekordowym wielkoszlemowym półfinale

Novak Djoković odrobił stratę seta i pokonał Andrieja Rublowa w 1/4 finału rozgrywanego na trawie Wimbledonu 2023. Tym samym Serb awansował do 46. w karierze wielkoszlemowego półfinału, czym wyrównał rekord Rogera Federera.

Marcin Motyka
Novak Djoković PAP/EPA / Tolga Akmen / Na zdjęciu: Novak Djoković
Po trudnym meczu z Hubertem Hurkaczem, podczas którego momentami czuł się "bezradny", Novak Djoković przeszedł kolejny test w Wimbledonie 2023. W ćwierćfinale zmierzył się z rozstawionym z numerem siódmym Andriejem Rublowem i po prawie trzygodzinnym pojedynku zwyciężył 4:6, 6:1, 6:4, 6:3. Był to jego 400. w karierze pojedynek na poziomie Wielkiego Szlema.

Debiutujący w 1/4 finału The Championships Rublow od początku meczu grał bardzo odważnie. Moskwianin sprawiał utytułowanemu rywalowi mnóstwo kłopotów dzięki zagraniom z forhendu i właśnie po tym uderzeniu w dziewiątym gemie zdobył przełamanie, co dało mu wygraną w pierwszym secie.

Reakcja Djokovicia na niepowodzenie była mistrzowska. Serb wygrał drugą partię 6:1, a w trzeciej także był skuteczniejszy i zwyciężył w tej odsłonie 6:4, choć w ostatnim gemie miał nieco problemów i zanim wykorzystał piątą piłkę setową, musiał obronić trzy break pointy.

Rozstawiony z numerem drugim Djoković ostudził zapędy rywala, przejął inicjatywę nad wydarzeniami na korcie i w czwartym secie dokończył dzieła. Szybko objął prowadzenie z przełamaniem (2:1), a spotkanie zakończył kolejnym breakiem. Przy piłce meczowej popisał się znakomitą akcją przy siatce.

- Andriej to facet, którego szanuję. Rozegraliśmy kilka ekscytujących wymian - powiedział w pomeczowym wywiadzie belgradczyk, który we wtorek zapisał na swoim koncie pięć asów, 41 zagrań kończących i cztery przełamanie.

Dla 36-latka z Belgradu to 46. w karierze awans do wielkoszlemowego półfinału i dzięki temu wyrównał rekord Rogera Federera. W 1/2 finału Wimbledonu zameldował się 12. raz i pod tym względem ustępuje jedynie Federerowi (13).

Zwyciężając we wtorek, Serb wygrał 33. z rzędu mecz w The Championships, również 33. kolejny na kortach trawiastych i jest niepokonany na korcie centralnym Wimbledonu od 44. pojedynków.

Jeśli Djoković wygra Wimbledon 2023, zdobędzie 24. wielkoszlemowy tytuł i poprawi swój rekord wszech czasów oraz wywalczy ósmy triumf w tym turnieju, czym wyrówna historyczne osiągnięcie Federera. Kolejnym rywalem Serba na drodze do tych celów będzie w piątek Jannik Sinner, z którym ma bilans 2-0 i okazał się od niego lepszy w ich jedynym meczu na trawie (5:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:2 w zeszłorocznym ćwierćfinale Wimbledonu).

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)