Czwarty tydzień z rzędu pracy Caspera Ruuda. 18-letni Czech sprawił sensację

Casper Ruud rozpoczął rywalizację w rozgrywanym na kortach ziemnych turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie od dwusetowego zwycięstwa nad Miomirem Kecmanoviciem. 18-letni Jakub Mensik sensacyjnie pokonał Grigora Dimitrowa.

Marcin Motyka
Casper Ruud PAP/EPA / Alejandro Garcia / Na zdjęciu: Casper Ruud
Po półfinale w Estoril, finale w Monte Carlo i tytule w Barcelonie Casper Ruud rozpoczął czwarty z rzędu tydzień pracy w sezonie gry na kortach ziemnych. Na początek swoich zmagań w turnieju ATP Masters 1000 w Madrycie, w meczu II rundy (w I rundzie miał wolny los), Norweg w znakomitym stylu pokonał 6:4, 6:1 Miomira Kecmanovicia.

Rozstawiony z numerem piątym Ruud w sobotni wieczór kontrolował wydarzenia na korcie. Zaserwował cztery asy, posłał 22 zagrania kończące, wykorzystał sześć z dziewięciu break pointów i po 73 minutach gry zameldował się w III rundzie, gdzie zagra z Cameronem Norrie'em. Oznaczony "29" Brytyjczyk także stracił pięć gemów pojedynku z Joao Fonseką, posiadaczem dzikiej karty.

Niespodziankę sprawił Jakub Mensik. 18-letni Czech wygrał 6:2, 6:7(4), 6:3 ze znajdującym się w tym roku w doskonałej formie Grigorem Dimitrowem, turniejową "dziewiątką" w Madrycie. Kolejnym rywalem Mensika będzie Felix Auger-Aliassime, który oddał cztery gemy rozstawionemu z numerem 19. Adrianowi Mannarino.

Ben Shelton zaserwował cztery asy, przy własnym podaniu zdobył 30 z 44 rozegranych punktów i w 58 minut zdeklasował Tomasa Machaca. W 1/16 finału rozstawiony z numerem 14. Amerykanin zmierzy się z Aleksandrem Bublikiem. Oznaczony "17" Kazach w trzech partiach uporał się z Roberto Carballesem.

Karen Chaczanow po prawie dwuipółgodzinnej rywalizacji pokonał 3:6, 6:3, 7:5 Roberto Bautistę, "szczęśliwego przegranego" z eliminacji. W III rundzie rozstawiony z numerem 16. moskwianin stanie naprzeciw Flavio Cobollego. Włoch, również w trzech setach, ograł Nicolasa Jarry'ego, turniejową "22".

Przeciwnikiem w 1/16 finału najwyżej rozstawionego Jannika Sinnera został Paweł Kotow. 25-latek z Moskwy wykorzystał pięć z 13 szans na przełamanie i po ponad trzygodzinnej bitwie wygrał 5:7, 6:4, 7:5 z Jordanem Thompsonem.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
ATP Masters 1000, kort ziemny, pula nagród 7,877 mln euro
sobota, 27 kwietnia

II runda gry pojedynczej:

Casper Ruud (Norwegia, 5) - Miomir Kecmanović (Serbia) 6:4, 6:1
Ben Shelton (USA, 14) - Tomas Machac (Czechy) 6:0, 6:2
Aleksander Bublik (Kazachstan, 17) - Roberto Carballes (Hiszpania) 1:6, 6:2, 6:2
Karen Chaczanow (16) - Roberto Bautista (Hiszpania, LL) 3:6, 6:3, 7:5
Cameron Norrie (Wielka Brytania, 29) - Joao Fonseca (Brazylia, WC) 6:1, 6:4
Jakub Mensik (Czechy) - Grigor Dimitrow (Bułgaria, 9) 6:2, 6:7(4), 6:3
Felix Auger-Aliassime (Kanada) - Adrian Mannarino (Francja, 19) 6:0, 6:4
Flavio Cobolli (Włochy) - Nicolas Jarry (Chile, 22) 6:3, 3:6, 6:3
Paweł Kotow - Jordan Thompson (Australia, 32) 5:7, 6:4, 7:5