US Open: trzy polsko-amerykańskie starcia

W niedzielę rozegrano pierwsze mecze w juniorskiej edycji wielkoszlemowego US Open 2023. Na inaugurację doszło do trzech pojedynków Polek z reprezentantkami gospodarzy.

Rafał Smoliński
Zuzanna Pawlikowska PAP / Tomasz Wiktor / Na zdjęciu: Zuzanna Pawlikowska
Zwycięstwo odniosła tylko jedna z naszych dziewcząt. Zuzanna Pawlikowska pokonała w blisko dwie godziny Theadorę Rabman 6:4, 6:2 i awansowała do II rundy singla. We wtorek jej przeciwniczką będzie rozstawiona z 10. numerem Czeszka Alena Kovackova.

Dwie godziny i 21 minut spędziła na korcie Monika Stankiewicz. Polka wygrała pierwszego seta meczu z Olivią Center, ale w dwóch kolejnych górą była tenisistka gospodarzy. Amerykanka, która przeszła przez eliminacje, wygrała ostatecznie 3:6, 6:4, 6:2.

Szansę gry w głównej drabince otrzymała również Olivia Bergler. Wcześniej Polka wygrała jeden pojedynek w eliminacjach, ale w decydującej fazie po super tie-breaku lepsza była Amerykanka Annika Penickova. Bergler dostała się jednak do turnieju singla jako lucky loser. W I rundzie musiała uznać wyższość zawodniczki gospodarzy, Akashy Urhobo, która wygrała w 85 minut 6:4, 7:6(4).

Dla naszych juniorek to jeszcze nie jest koniec startu w międzynarodowych mistrzostwach USA. Cała trójka wystąpi w deblu. Pawlikowska i Stankiewicz zagrają wspólnie, a ich przeciwniczkami na inaugurację będą Rumunka Mara Gae i Rosjanka Anastazja Guriewa. Natomiast partnerką Bergler została Roisin Gilheany. Polsko-australijski duet spotka się na początek z Bułgarką Iwą Iwanową i Niemką Sonją Żijenbajewą.

W turnieju juniorów zaprezentuje się tylko jeden Polak, Tomasz Berkieta. W poniedziałek warszawianin zmierzy się w I rundzie singla z Norwegiem Nicolaiem Budkovem Kjaerem. Natomiast w deblu Polak i Brytyjczyk Henry Searle spotkają się z australijsko-indyjską parą Pavle Marinkov i Yuvan Nandal.