Szybko poszło. Sensacja w Australian Open!

Czeszka Marketa Vondrousova doznała klęski w wielkoszlemowym Australian Open 2024 w Melbourne. Mistrzyni Wimbledonu została rozbita przez Ukrainkę Dajanę Jastremską.

Marketa Vondrousova PAP/EPA / JASON SZENES / Na zdjęciu: Marketa Vondrousova
W Melbourne trwa pierwszy w tym roku wielkoszlemowy turniej. Sukcesu w Australian Open nie odniesie Marketa Vondrousova (WTA 7). Mistrzyni Wimbledonu odpadła już w I rundzie. Przegrała 1:6, 2:6 z Dajaną Jastremską (WTA 93) po zaledwie 76 minutach.

Czeszka popełniła siedem podwójnych błędów i łącznie 19 niewymuszonych przy zaledwie pięciu kończacych uderzeniach. Ukraince naliczono 26 piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek. Jastremska obroniła trzy z czterech break pointów i wykorzystała pięć z 10 szans na przełamanie. Zdobyła 32 z 45 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Vondrousova odpadła z wielkoszlemowego turnieju w I rundzie po raz pierwszy od Rolanda Garrosa 2020. Rok wcześniej w Paryżu osiągnęła finał. W Wimbledonie 2023 Czeszka wywalczyła premierowy wielkoszlemowy tytuł. Jastremska odniosła czwarte zwycięstwo nad tenisistką z Top 10 rankingu, trzecie nad Czeszką. Wcześniej pokonała Karolinę Pliskovą (Wuhan 2019), Sofię Kenin (Doha 2020) i Barborę Krejcikovą (Dubaj 2022).

Coco Gauff (WTA 4) w godzinę rozbiła 6:3, 6:0 Annę Karolinę Schmiedlovą (WTA 68). Amerykanka trzy razy oddała podanie, a na przełamanie zamieniła siedem z dziewięciu okazji. Zgarnęła 54 z 75 rozegranych punktów. Posłała 15 kończących uderzeń przy 13 niewymuszonych błędach. Schmiedlova miała dwie piłki wygrane bezpośrednio i 27 pomyłek.

Elina Switolina (WTA 23) pokonała 6:2, 6:2 Taylah Preston (WTA 201). W ciągu 59 minut Ukrainka spożytkowała sześć z 10 break pointów. Wywalczyła 17 z 24 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Kolejną rywalką byłej trzeciej tenisistki rankingu WTA będzie Wiktoria Tomowa (WTA 70), która wygrała 6:4, 6:2 z Kaylą Day (WTA 86). W ciągu godziny i 54 minut Bułgarka pokusiła się o 27 kończących uderzeń przy 10 niewymuszonych błędach. Amerykance zanotowano 24 piłki wygrane bezpośrednio i 29 pomyłek.

Anastazja Potapowa (WTA 29) przegrała 1:6, 4:6 z Kają Juvan (WTA 109). W ciągu 71 minut Słowenka odparła dwa break pointy i wykorzystała cztery z dziewięciu szans na przełamanie. Linda Noskova (WTA 50) wygrała 6:1, 7:5 z Marie Bouzkovą (WTA 34). Niżej notowana z Czeszek prowadziła 6:1, 4:2, by stracić trzy gemy z rzędu. Ostatecznie opanowała sytuację i zakończyła spotkanie w dwóch setach.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Marketa Vondrousova wygra wielkoszlemowy turniej w 2024 roku?