Powtórka z zeszłego roku. Zieliński i Nys znów lepsi od gospodarzy

Jan Zieliński i Hugo Nys kontynuują grę w turnieju debla wielkoszlemowego Australian Open 2024. Polsko-monakijska para znów spotkała na swojej drodze w Melbourne duet Max Purcell i Jordan Thompson i odniosła zwycięstwo.

Rafał Smoliński
Jan Zieliński Getty Images / Paul Kane / Na zdjęciu: Jan Zieliński
W 2023 roku Jan Zieliński i Hugo Nys osiągnęli finał Australian Open, a w II rundzie zmierzyli się wówczas z parą Max Purcell i Jordan Thompson. Po 12 miesiącach znów doszło do spotkania obu debli i to na tym samym etapie turnieju.

Podobnie jak w zeszłym sezonie, Zieliński i Nys odnieśli zwycięstwo w trzech setach. Po dwóch godzinach i 14 minutach pokonali Australijczyków 6:3, 6:7(5), 6:1.

Zieliński i Nys znakomicie weszli w sobotnie spotkanie. Już w drugim gemie zaatakowali przy podaniu Purcella i przełamali jego podanie do 40. Potem uważnie pilnowali serwisu. Pewne problemy mieli z zamknięciem seta, ale ostatecznie przy czwartej okazji Nys zaserwował asa. Polak i Monakijczyk wygrali premierową odsłonę 6:3. Australijczycy mieli tylko jednego break pointa.

Inny przebieg miała druga partia. Tym razem Zieliński i Nys nie zdołali w pierwszym gemie przełamać podania Purcella. Potem mieli dogodną okazję przy stanie po 4, lecz warszawianin nie trafił forhendem po linii. Przełamań nie było, zatem decydował tie-break. W nim tenisiści gospodarzy szybko odskoczyli na 4-1, a po zmianie stron wykorzystali trzecią piłkę setową.

O zwycięstwie w meczu rozstrzygnęła więc trzecia odsłona. W rozgrywce tej Polak i Monakijczyk zaatakowali przy serwisie Thompsona w czwartym gemie i zdobyli przełamanie na 3:1. Po zmianie stron w opałach znalazł się Purcell i on również stracił podanie. W siódmym gemie Zieliński i Nys szybko wypracowali dwie piłki meczowe i przy drugiej okazji zakończyli spotkanie.

Zwycięska para Zieliński i Nys awansowała do 1/8 finału turnieju debla wielkoszlemowego Australian Open 2024. Na drodze naszego reprezentanta i jego partnera staną teraz rozstawieni z 11. numerem Brytyjczyk Lloyd Glasspool i Holender Jean-Julien Rojer.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy, 86,5 mln dolarów australijskich
sobota, 20 stycznia

II runda gry podwójnej mężczyzn:

Hugo Nys (Monako, 7) / Jan Zieliński (Polska, 7) - Max Purcell (Australia) / Jordan Thompson (Australia) 6:3, 6:7(5), 6:1