Włoski talent bez strat w półfinale. Kluczowy był niecodzienny tie break

Jannik Sinner bez straty partii i podania pokonał Andrieja Rublowa w ćwierćfinale rozgrywanego na kortach twardych w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open 2024. Kluczowy dla losów meczu był niecodzienny tie break drugiego seta.

Marcin Motyka
Jannik Sinner PAP/EPA / Lukas Coch / Na zdjęciu: Jannik Sinner
Jannik Sinner jako tenisista bez straty seta awansował do 1/4 finału Australian Open 2024. We wtorek rozstawiony Włoch przedłużył swoją serię zwycięstw w stosunku 3-0. W pojedynku o awans do półfinału pokonał 6:4, 7:6(5), 6:3 oznaczonego numerem piątym Andrieja Rublowa.

Zachwycający formą w Melbourne Sinner od początku ruszył do ataku. Precyzyjnymi i potężnymi zagraniami z głębi kortu rozbijał defensywę Rublowa i w piątym gemie przełamał rywala do zera, co pozwoliło mu wygrać pierwszego seta.

W drugiej partii, podczas której Włoch narzekał na problemy z mięśniami brzucha, nie doszło do przełamań i potrzebny był tie break. W nim wszystko układało się po myśli Rublowa. Moskwianin objął prowadzenie 5-1, ale wówczas Sinner rzucił się w szaleńczą i skuteczną pogoń. Wygrał sześć punktów z rzędu i całą rozgrywkę 7-5. W męskim tenisie na takim poziomie to niecodzienna sytuacja.

Trzecia odsłona miała identyczny przebieg jak pierwsza. Sinner ani razu nie stracił podania, a sam raz, przy stanie 3:2, po kończącym forhendzie, przełamał przeciwnika. Dzięki temu objął prowadzenie 4:2, a kilkanaście minut później, gdy zegar w Melbourne wskazywał godzinę 1:20, zakończył mecz.

Pojedynek trwał 159 minut. W tym czasie Sinner zaserwował dziesięć asów, posłał 34 zagrania wygrywające, popełnił 24 niewymuszone błędy, ani razu nie dał się przełamać i wykorzystał dwa z siedmiu break pointów. Rublowowi natomiast zapisano dziesięć asów, 34 uderzenia wygrywające oraz 32 pomyłki własne.

Dla 22-latka z San Candido drugi w karierze awans do 1/2 finału turnieju wielkoszlemowego (poprzedni wywalczył w Wimbledonie 2023). Został także drugim włoskim półfinalistą Australian Open w historii, po Matteo Berrettinim. Z kolei Rublow podtrzymał czarną serię porażek w ćwierćfinałach imprez Wielkiego Szlema - ma w nich bilans 0-10.

W 1/2 finału, w piątek, Sinner zmierzy się z Novakiem Djokoviciem, któremu uległ we wspomnianym półfinale Wimbledonu. Łącznie przegrał cztery z sześciu pojedynków z Serbem, ale wygrał ostatni - w listopadzie zeszłego roku w Pucharze Davisa.