Challenger Bergamo: Bednarek odpadł po zmarnowaniu czterech meczboli

Martin Fischer i Philipp Oswald pokonali Tomasza Bednarka i Iliję Bozoljaca 4:6, 7:6(2), 10-4 w ćwierćfinale gry podwójnej turnieju ATP Challenger Tour w Bergamo. Polak i Serb nie wykorzystali czterech piłek meczowych w II secie.

Rafał Smoliński

Bednarek i Bozoljac, którzy jeszcze dwa tygodnie temu grali przeciwko sobie w niemieckim Heilbronn, nie wykorzystali wielkiej szansy na zakwalifikowanie się do półfinału. 29-letni tenisista z Polski był ostatnim reprezentantem kraju nad Wisłą we włoskiej imprezie, bowiem wcześniej z turnieju odpadli deblista Mateusz Kowalczyk i singlista Jerzy Janowicz. Pogromcy Bednarka i Bozoljaca, austriaccy tenisiści, rywalizowali wraz z innymi partnerami w ubiegłym tygodniu w grze podwójnej imprezy ATP World Tour w RPA, gdzie Fischer doznał też porażki w singlowym pojedynku z Michałem Przysiężnym.

Oba duety zanotowały w I secie tylko 52 proc. skuteczności trafienia pierwszego serwisu i straciły przy premierowym podaniu zaledwie po jednym punkcie. Już w trzecim gemie meczu podwójny błąd serwisowy Fischera dał Polakowi i Serbowi przełamanie na 2:1. Bednarek i Bozoljac z trudem utrzymywali swój serwis w kolejnych gemach, ale Austriacy nie potrafili wykorzystać czterech wypracowanych break pointów. Serbski tenisista zdołał ostatecznie zakończyć w 10. gemie pierwszą odsłonę swoim podaniem.

Polsko-serbski debel wyśmienicie rozpoczął drugą odsłonę, wywalczając przełamanie już w pierwszym gemie przy podaniu Oswalda. Bednarek i Bozoljac dołożyli drugiego breaka w trzecim gemie i szybko wyszli na 4:0. Serb stracił następnie swój serwis w szóstym gemie, ale zdołał wraz ze swoim partnerem wypracować aż cztery meczbole w dziewiątym gemie przy podaniu Oswalda (przy 3:5 i 0-40). Austriacy nie tylko obronili piłki meczowe, ale doprowadzili do tie breaka, w którym pewnie już triumfowali.

Poprzedni set całkowicie rozbił Bednarka i Bozoljaca, którzy w mistrzowskim tie breaku, dawali często wyraz swojej frustracji. Fischer i Oswald już przy pierwszej okazji zgarnęli mini breaka i wyszli na 3-0. Kolejny zepsuty wolej Serba dał Austriakom, którzy nie stracili przy swoim serwisie żadnego punktu w decydującej odsłonie, prowadzenie 4-1, powiększone szybko na 6-1. Fischer i Oswald grali na pełnym luzie i wygrywając wspaniałą dłuższą wymianę przy siatce uzyskali aż sześć piłek meczowych, z których wykorzystali tą drugą.

Internazionali Trismoka, Bergamo (Włochy)
ATP Challenger Tour, kort twardy (Play it) w hali, pula nagród 42,5 tys. euro
czwartek, 10 lutego

ćwierćfinał gry podwójnej:

Martin Fischer (Austria) / Philipp Oswald (Austria) - Tomasz Bednarek (Polska) / Ilija Bozoljac (Serbia) 4:6, 7:6(2), 10-4