WTA Madryt: Serena Williams i Simona Halep bez problemów w III rundzie

Serena Williams pokonała Shuai Peng i awansowała do III rundy turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie.

Serena Williams w Madrycie jest niepokonana już od 14 meczów. W 2012 i 2013 roku w 12 spotkaniach straciła łącznie dwa sety, a na otwarcie piątego startu w imprezie oddała trzy gemy Belindę Bencić. W środę liderka rankingu była bardziej łaskawa dla Shuai Peng (WTA 42), którą pokonała 6:2, 6:3. W ciągu 64 minut gry Amerykanka, która grała z bandażem na udzie, zaserwowała 11 asów oraz zdobyła 28 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Naliczono jej 28 kończących uderzeń i 14 niewymuszonych błędów. Chinka z kolei zapisała na swoje konto cztery piłki wygrane bezpośrednio i 14 błędów własnych.

Kolejną rywalką Sereny będzie Carla Suarez (WTA 15), która zwyciężyła 6:2, 6:4 Alison Riske (WTA 46). W trwającym 66 minut spotkaniu Hiszpanka wykorzystała pięć z sześciu break pointów i jest już niepokonana od siedmiu meczów. W ubiegłym tygodniu w Oeiras zdobyła swój pierwszy tytuł, odwracając losy finału ze Swietłaną Kuzniecową ze stanu 1:4 w III secie. W Madrycie na początek w dwóch ciężkich setach pokonała Yvonne Meusburger. Suárez w trzech dotychczasowych meczach urwała Serenie łącznie pięć gemów. Pięć lat temu w Australian Open Hiszpanka pokonała Venus Williams, ówczesną szóstą rakietę globu.
Simona Halep (WTA 5) wygrała 6:4, 6:4 z grającą dzięki dzikiej karcie Larą Arruabarreną (WTA 145). Hiszpanka na początku ubiegłego roku doszła do IV rundy dużej imprezy w Indian Wells i awansowała na 70. miejsce w rankingu, ale później pauzowała przez ponad dwa miesiące z powodu mononukleozy (nie zagrała m.in. w Rolandzie Garrosie). W ubiegłym miesiącu przeszła kwalifikacje w Bogocie i Marrakeszu, w tej pierwszej imprezie dopiero w ćwierćfinale przegrała z Jeleną Janković, a w drugiej osiągnęła II rundę po zwycięstwie nad Urszulą Radwańską. W ciągu 83 minut gry Halep zaserwowała dziewięć asów i nie popełniła ani jednego podwójnego błędu. Zdobyła 21 z 30 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz 14 z 21 przy drugim serwisie Arruabarreny. Rumunka spotkanie zakończyła z dorobkiem 29 kończących uderzeń i 20 niewymuszonych błędów. Hiszpance naliczono 16 piłek wygranych bezpośrednio i 27 błędów własnych.

Rok temu Halep do turnieju w Madrycie przystąpiła jeszcze jako zawodniczka spoza Top 50. Wystąpiła w nim dzięki dzikiej karcie otrzymanej od właściciela turnieju Iona Tiriaca. Poczynając od turnieju w Rzymie (doszła do półfinału jako kwalifikantka) nastąpiła eksplozja talentu Rumunki i teraz jest już ona piątą rakietą globu. - [Arruabarrena] jest dobrą zawodniczką na mączce, ponieważ to jest hiszpański styl, uderza forhend z dużą dawką topspinu - powiedziała Halep. - Grała dobrze w I secie, ale kiedy przegrywałam 3:4 pomógł mi serwis. Chciałam się skupić na walce o każdy punkt. Pod koniec grałam naprawdę dobrze i cieszę się ze zwycięstwa. Ten turniej bardzo dużo dla mnie znaczy, ponieważ pan Țiriac w przeszłości zawsze mi pomagał dzikimi kartami. Rok temu miałam trudny mecz z Domínguez. Grałyśmy przez ponad 3,5 godziny i przegrałam 4:6 w III secie. Od tamtego momentu zaczęłam grać naprawdę dobrze. W Rzymie wszystko się udało i zaczęłam rywalizować z czołowymi tenisistkami.

Bez gry do III rundy awansowała kwalifikantka Caroline Garcia (WTA 51), po tym jak z powodu kontuzji nadgarstka z turnieju wycofała się Maria Kirilenko (WTA 35). Dla Rosjanki był to drugi turniej w sezonie. Przez wiele miesięcy leczyła lewe kolano i do gry wróciła w kwietniu w Charleston, gdzie w I rundzie przegrała z Belindą Bencić. W Madrycie wyeliminowała Kristinę Mladenović i więcej w tym tygodniu nie zagra. Garcia w ubiegłym miesiącu w Bogocie zdobyła swój pierwszy tytuł oraz poprowadziła drużynę Francji do awansu do Grupy Światowej Pucharu Federacji (w meczu z Amerykankami zdobyła dwa punkty). O ćwierćfinał zmierzy się z Sarą Errani i będzie to jej pierwsze spotkanie z Włoszką.