US Open: Trzysetowe mecze Simony Halep, Andżeliki Kerber i Venus Williams

Simona Halep, Andżelika Kerber, Andrea Petković i Venus Williams potrzebowały trzech setów, aby wygrać swoje mecze w I rundzie US Open.

W meczu otwarcia na Arthur Ashe Stadium, Simona Halep (WTA 2) męczyła się z Danielle Collins. Amerykanka nie jest klasyfikowana na liście WTA, bo wcześniej występowała wyłącznie w lidze uniwersyteckiej NCAA, którą w tym roku wygrała i w nagrodę otrzymała dziką kartę do US Open. Rumunka nie grała zachwycającego tenisa podczas amerykańskiego lata. W Cincinnati i New Haven wygrała łącznie dwa mecze. Z Collins wiceliderka rankingu wygrała 6:7(2), 6:1, 6:2.
W I secie, ku uciesze miejscowej publiczności, Collins wróciła z 1:3 i była górą w tie breaku. W dwóch kolejnych partiach opuściły ją jednak siły i kontrolę nad wydarzeniami na korcie przejęła Halep. W trwającym jedną godzinę i 58 minut spotkaniu Rumunka zdobyła 47 z 59 punktów przy swoim pierwszym podaniu i była bardzo skuteczna przy siatce (16 z 21 punktów). Naliczono jej 24 kończące uderzenia i 33 niewymuszone błędy. Collins miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 41 błędów własnych. Kolejną rywalką Halep będzie Jana Cepelova (WTA 65), która wróciła ze stanu 2:6, 3:5 i wygrała 2:6, 7:5, 6:1 z Mariaą-Teresą Torro-Flor (WTA 62). Venus Williams (WTA 20) pokonała 2:6, 6:3, 6:3 z Kimiko Date-Krumm (WTA 88). W III secie ambitna Japonka od 0:5 zdobyła trzy gemy z rzędu, ale przy stanie 3:5 oddała podanie. W trwającym dwie godziny i jedną minutę pojedynku obie zawodniczki popełniły po 36 niewymuszonych błędów. Date-Krumm miała 19 kończących uderzeń, a Williams o dwa mniej. Japonka po raz piąty z rzędu odpadła z US Open w I rundzie, czyli po powrocie do tenisa nie wygrała w Nowym Jorku meczu - ostatnie zwycięstwo odniosła tutaj w 1995 roku, gdy doszła do IV rundy. Było to trzecie trzysetowe spotkanie obu zawodniczek - w 2011 roku w Wimbledonie i w ubiegłym sezonie w Miami również lepsza była Venus.

Andżelika Kerber (WTA 7) wygrała 6:2, 3:6, 7:5 z Ksenia Pierwak (WTA 127). W ciągu dwóch godzin i 17 minut gry Rosjanka zdobyła 17 z 22 punktów przy siatce, ale też zrobiła dziewięć podwójnych błędów. Na jej konto zapisano 35 piłek wygranych bezpośrednio i 56 niewymuszonych błędów. Kerber miała 25 piłek wygranych bezpośrednio i 28 błędów własnych. Trzy lata temu Niemka osiągnęła w Nowym Jorku swój pierwszy wielkoszlemowy półfinał (później wyrównała go podczas Wimbledonu 2012). Było to drugie spotkanie obu zawodniczek - w 2011 roku w Fezie w trzech setach lepsza była Pierwak, była 37. rakieta globu. W II rundzie Kerber zmierzy się z Ałłą Kudriawcewą (WTA 137), która wygrała 2:6, 6:2, 6:4 z Ying-Ying Duan (WTA 163).

Trudne otwarcie miała również Andrea Petković (WTA 19), która zwyciężyła 7:6(7), 1:6, 6:3 Ons Jabeur (WTA 166). Drugą rywalką Niemki będzie Monica Puig (WTA 69), która pokonała 3:6, 6:3, 6:3 Terezę Smitkovą (WTA 89). Problemów z awansem do II rundy nie miała Jelena Janković (WTA 10), która w 2008 roku na Flushing Meadows osiągnęła swój jedyny wielkoszlemowy finał. Serbka pokonała 6:2, 6:3 rodaczkę Bojana Jovanovski (WTA 36).

Półfinalistka tegorocznego Wimbledonu Lucie Safarova (WTA 15) wygrała 6:4, 7:5 z Tímea Babos (WTA 114). W II rundzie Czeszka zmierzy się z Saisai Zheng (WTA 148), która pokonała 1:6, 6:2, 6:2 Stefanie Voegele (WTA 66). Kurumi Nara (WTA 33) rozbiła 6:2, 6:1 Aleksandrę Woźniak (WTA 97). Kolejną rywalką Japonki będzie 17-letnia Belinda Bencić (WTA 58), która po US Open zadebiutuje w Top 50. Szwajcarka w poniedziałek wygrała 6:3, 6:2 z Yaniną Wickmayer (WTA 64), półfinalistką imprezy z 2009 roku.

Agnieszka Radwańska w II rundzie spotka się z Shuai Peng (WTA 39), która w chińskim meczu pokonała 6:3, 6:3 Jie Zheng (WTA 57). Polka wygrała trzy z czterech dotychczasowych meczów z zawodniczką z Tiencinu, ale wszystkie trzy zwycięstwa odniosła po trzysetowych bojach. Ich ostatnia konfrontacja miała miejsce w IV rundzie Australian Open 2011. Peng była wtedy o krok od awansu do ćwierćfinału - przy stanie 5:4 w III secie miała dwie piłki meczowe.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu kobiet 14,792 mln dolarów

US Open: Szarapowa górą w starciu dwóch Marii, Garbine Muguruza poza turniejem

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)