WTA Wuhan: Rollercoaster dla Garbine Muguruzy. Dwie kontuzjowane tenisistki zagrają w finale

Garbine Muguruza wytrzymała nerwową końcówkę i pokonała Andżelikę Kerber. Hiszpanka na korcie zmagała się nie tylko ze znakomicie dysponowaną rywalką, ale również kontuzją kostki.

Karolina Konstańczak
East News

Garbine Muguruza w drodze do półfinału w Wuhanie straciła tylko jednego seta w starciu z Aną Ivanović. Hiszpanka doskonale zdawała sobie sprawę, że walczy nie tylko o kolejny tytuł singlowy, ale również o cenne punkty w rankingu WTA Race. 21-latka jest jedną z wielu tenisistek, które cały czas biją się o udział w zmaganiach kończących sezon, organizowanych w Singapurze.

W półfinale turnieju w Wuhanie mierząca 182 centymetry zawodniczka spotkała się z Andżeliką Kerber. W 2015 roku Hiszpanka wygrała dwa pojedynki z Niemką w imprezach wielkoszlemowych, jednak za każdym razem musiała rozgrywać trzy partie.

W pierwszym secie sytuacja na korcie zmieniała się niczym w kalejdoskopie, bowiem raz na fali była jedna tenisistka, a raz druga. Muguruza jako pierwsza odebrała podanie Kerber, napierając na nią agresywnymi uderzeniami i objęła prowadzenie 2:1. Wówczas to Niemka zaczęła popisywać się efektownymi akcjami i pracą w defensywie. Po posłaniu winnera z forhendu po linii wysunęła się na 3:2, a chwilę później wypracowała sobie wynik 40-15 przy serwisie młodszej rywalki. Finalistka Wimbledonu 2015 pokazała jednak klasę w trudnym dla siebie momencie i koncertowo wybroniła się z opresji, a przy pierwszej sposobności zaatakowała Kerber i zacisnęła mocno pięść, gdy sędzia wywołała rezultat 4:3 na jej korzyść. Zdobyte przełamanie wystarczyło piątej rozstawionej, która po 52 minutach wygrała 6:4, kończąc seta asem do środka kortu.

Prawdziwe emocje rozpoczęły się tak naprawdę dopiero w końcówce drugiego seta. Przy stanie 5:4 Muguruza stała na linii końcowej z piłką w ręku i próbowała zamknąć mecz, ale wówczas w jej poczynania wkradło się sporo nerwów, a rywalka walczyła z całych sił o każdą pojedynczą piłkę. Choć obie zrównały się na 5:5, to chwilę później Hiszpanka ponownie przełamała Kerber i znów podawała, aby wygrać pojedynek. Przy piłce meczowej została jednak niesamowicie minięta przez Niemkę, a przy break poincie powrotnym popełniła wręcz szkolny błąd przy siatce i o losach seta zadecydował tie break. Przy stanie 3:3 tenisistka z Półwyspu Iberyjskiego poprosiła o przerwę medyczną, wskazując na kostkę. 21-latka wróciła na kort, ale poruszanie wyraźnie sprawiało jej kłopoty, co wyraźnie pokazały dwa przegrane łatwo punkty. Muguruza zacisnęła jednak zęby i wygrała cztery punkty od stanu 3:5 i to ona zagra w finale w Wuhanie.

W pomeczowym wywiadzie Hiszpanka była smutna i lakonicznie odpowiadała na pytania. - To był trudny mecz, który kosztował mnie wiele wysiłku. Pojedynek z Venus nie będzie łatwy, ponieważ to legenda tenisa - dodała Muguruza, która w rankingu WTA Race awansuje na czwartą pozycję.

W finale zmagań w Wuhanie spotkają się więc dwie tenisistki, które zmagają się z problemami zdrowotnymi. Venus Williams doskwiera lewa noga, natomiast Muguruzie lewa kostka.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,513 mln dolarów
piątek, 2 października

półfinał gry pojedynczej
:

Garbine Muguruza (Hiszpania, 5) - Andżelika Kerber (Niemcy, 6) 6:4, 7:6(5)

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Która z tenisistek wygra turniej w Wuhanie?