ATP Buenos Aires: Juan Monaco wrócił na kort w wielkim stylu, Fognini przegrał z Delbonisem

Powracający do rozgrywek po półrocznej przerwie Juan Monaco będzie premierowym rywalem Rafaela Nadala w turnieju ATP w Buenos Aires. We wtorek do II rundy awansowali również Dominic Thiem i Federico Delbonis, który pokonał Fabio Fogniniego.

Marcin Motyka

Juan Monaco wrócił na kort w wielkim stylu. Argentyńczyk, który z powodu kontuzji nadgarstka pauzował od sierpnia zeszłego roku, w I rundzie ATP w Buenos Aires nie dał szans kwalifikantowi Marco Cecchinato, wygrywając 6:1, 6:3. W ciągu 65 minut gry "Pico" zaserwował dwa asy, ani razu nie został przełamany, wykorzystał cztery z pięciu break pointów oraz łącznie zdobył 60 punktów, o 23 więcej od Włocha.

Monaco, mistrz Argentina Open z sezonu 2007, w II rundzie zmierzy się z obrońcą tytułu i zarazem swoim dobrym przyjacielem, Rafael Nadalem. Będzie to ósme spotkanie pomiędzy tymi tenisistami. Nadal zwyciężał sześciokrotnie i za każdym razem na ceglanej mączce. Argentyńczyk jedyną wygraną odniósł na korcie twardym w sierpniu 2007 roku w Cincinnati, kiedy Hiszpan skreczował w trzecim secie.

Fantastyczny mecz we wtorek rozegrał również inny reprezentant gospodarzy, Federico Delbonis. 25-latek z Azul przegrywał ze stratą seta i przełamania z rozstawionym z numerem szóstym Fabio Fogninim, ale ostatecznie pokonał Włocha po dwuipółgodzinnej potyczce 6:7(4), 6:4, 6:4. W II rundzie rywalem Delbonisa będzie Nicolás Almagro.

W meczu nadziei austriackiego i hiszpańskiego tenisa Dominic Thiem okazał się lepszy od Pablo Carreno. Austriak wygrał 6:0, 3:6, 6:3, notując aż pięć przełamań. - Po wygranym pierwszym secie bez straty gema utraciłem koncentrację i zostałem ukarany porażką w drugiej partii. Na szczęście w trzecim odzyskałem skupienie oraz siłę i uratowałem się przed odpadnięciem w I rundzie - skomentował 22-letni Thiem, który o ćwierćfinał powalczy z Gastao Eliasem. Portugalski kwalifikant we wtorek ograł Daniela Muñoza de la Navę.

Posiadacz dzikiej karty Renzo Olivo w argentyńskiej konfrontacji pokonał 7:6(9), 7:5 Facundo Bagnisa. 23-latek z Rosario w pierwszej odsłonie obronił pięć piłek setowych, a w drugiej dwukrotnie odrobił stratę przełamania. - To był trudny mecz, ale przez cały czas wierzyłem, że wygram, i to było najważniejsze - powiedział Olivo, który w 1/8 finału stanie naprzeciw Davida Ferrera, turniejowej"dwójki" i mistrza Argentina Open z lat 2012-14 .

Facundo Arguello nie wykorzystał szansy, jaką otrzymał od Fernando Verdasco. Hiszpan wycofał się z turnieju z powodu kontuzji szyi i w jego miejsce do głównej drabinki jako tzw. "szczęśliwy przegrany" wskoczył właśnie Argentyńczyk, lecz w pojedynku I rundy przegrał w dwóch setach z Dusanem Lajoviciem. Tym samym to Serb zagra w II rundzie z Johnem Isnerem, dla którego będzie to debiut w zawodach w Buenos Aires.

Rywali w 1/8 finału poznali także Diego Schwartzman i Santiago Giraldo. Argentyńczyk skonfrontuje swe siły z Paolo Lorenzim, który pokonał Pablo Andujara 2:6, 7:5, 6:2. Kolumbijczyk natomiast zmierzy się z Pablo Cuevasem. Rozstawiony z numerem ósmym Urugwajczyk w dwóch partiach odesłał z kwitkiem Alberta Ramosa.

Argentina Open, Buenos Aires (Argentyna)