WTA Ad-Dauha: Andrea Petković wyeliminowała Garbine Muguruzę, Jelena Ostapenko w półfinale

Hiszpanka Garbine Muguruza przegrała z Niemką Andreą Petković w ćwierćfinale turnieju Qatar Total Open. Do półfinału awansowała Łotyszka Jelena Ostapenko.

EPA/Wu Hong / EPA/Wu Hong

W poprzednich rundach Garbine Muguruza (WTA 5) oddała łącznie dziewięć gemów Japonce Nao Hibino i Węgierce Tímei Babos. Hiszpanka osiągnęła pierwszy ćwierćfinał w sezonie, ale na więcej nie pozwoliła jej Andrea Petković (WTA 27). Niemka zwyciężyła 6:1, 5:7, 6:2 po dwóch godzinach i 21 minutach. 28-latka z Darmstadt odniosła czwarte w karierze zwycięstwo nad tenisistką z czołowej piątki rankingu. Wcześniej wygrała z Venus Williams (Australian Open 2011, krecz Amerykanki po rozegraniu jednego gema), Karoliną Woźniacką (Miami 2011) i Wiktorią Azarenką (Pekin 2013).

W całym meczu Hiszpanka zaserwowała więcej asów (6-4). Obie tenisistki miały po 29 kończących uderzeń, ale Muguruza popełniła 38 niewymuszonych błędów, podczas gdy Petković tylko 16. Niemka dwa razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała pięć z 15 break pointów. Osiągnęła ona pierwszy półfinał w sezonie.

Carla Suarez (WTA 11) pokonała 6:3, 7:6(3) Jelenę Wiesninę (WTA 118). W drugim secie Hiszpanka dwa razy nie wykorzystała serwisu na mecz, przy 5:4 i 6:5, ale dopięła swego w tie breaku. W trwającym godzinę i 46 minut spotkaniu 27-latka z Barcelony zaserwowała cztery asy i wykorzystała pięć z 14 break pointów. Dzięki temu zwycięstwo Suarez w poniedziałek wróci do Top 10 rankingu. O finał Qatar Total Open Hiszpanka zmierzy się z Agnieszką Radwańską, która po fascynującym trzysetowym spektaklu wyeliminowała Robertę Vinci.

Jelena Ostapenko (WTA 88) wygrała 6:4, 6:3 z Saisai Zheng (WTA 73). W pierwszym secie Łotyszka od 3:0 przegrała cztery gemy z rzędu, by zdobyć trzy kolejne. W drugiej partii poszło jej już łatwiej, choć Chince z 1:4 udało się zbliżyć na 3:4. W ciągu 97 minut Ostapenko wykorzystała sześć z 16 break pointów. Różnicę zrobiła gra przy siatce, przy której Łotyszka zdobyła 10 z 13 punktów, podczas gdy Zheng tylko jeden z dziewięciu. Ostapenko popełniła znacznie więcej niewymuszonych błędów (45-20), ale miała też 33 kończące uderzenia, podczas gdy jej rywalka tylko sześć (wszystkie w drugim secie).

W poprzednich rundach Łotyszka wyeliminowała dwie wielkoszlemowe mistrzynie, Swietłanę Kuzniecową i Petrę Kvitovą. W piątek Ostapenko wystąpi w swoim największym półfinale. W ubiegłym sezonie zaliczyła finał w Quebec City (International). Kolejną jej rywalką będzie Petković. Obie tenisistki zmierzą się ze sobą po raz pierwszy. Dla Zheng, która w II rundzie odprawiła Andżelikę Kerber, był to pierwszy ćwierćfinał w imprezie rangi Premier 5.

Qatar Total Open, Ad-Dauha (Katar)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,818 mln dolarów
czwartek, 25 lutego

ćwierćfinał gry pojedynczej
:

Carla Suarez (Hiszpania, 8) - Jelena Wiesnina (Rosja, Q) 6:3, 7:6(3)
Andrea Petković (Niemcy) - Garbine Muguruza (Hiszpania, 4) 6:1, 5:7, 6:2
Jelena Ostapenko (Łotwa) - Saisai Zheng (Chiny) 6:4, 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Kto awansuje do finalu turnieju w Ad-Dausze?