WTA Madryt: Daria Gawriłowa wyeliminowała broniącą tytułu Petrę Kvitovą

Zwycięstwo w Australian Open, zwycięstwo w Madrycie. Daria Gawriłowa po drugi w 2016 roku pokonała Petrę Kvitovą i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier Mandatory, Mutua Madrid Open. Czeszka nie obroniła tytułu i spadnie w rankingu.

Rafał Smoliński
PHILIPPE LOPEZ / AFP / PHILIPPE LOPEZ / AFP

Ładnie przedstawiła się fanom w Madrycie Daria Gawriłowa. Reprezentantka Australii w swoim debiucie na hiszpańskiej mączce bez straty seta awansowała do ćwierćfinału, a jej kolejnymi ofiarami zostały Heather Watson, Elina Switolina i Petra Kvitova. Broniąca tytułu Czeszka nie wytrzymała regularnej gry rywalki i po 102 minutach przegrała 3:6, 4:6.

Zwycięstwo numer pięć nad tenisistką z Top 10 nie przyszło oczywiście Gawriłowej łatwo. W pierwszym secie obie panie starały się uważnie pilnować własnego podania i dopiero w ósmym gemie chwilę słabości miała notowana na szóstej pozycji w rankingu WTA Czeszka. Australijka przełamała, po czym wykorzystała premierowego setbola, wieńcząc seta wynikiem 6:3.

W drugiej partii okazji do przełamań nie brakowało. Już na samym początku seta doszło do trzech breaków, a dwa z nich były dziełem Gawriłowej. Kvitova miała swoje szanse na powrót do gry, lecz świetnie poruszająca się za linią końcową rywalka nie dała sobie odebrać serwisu. Grająca bardzo równo Australijka (18 winnerów i 19 niewymuszonych błędów) zwyciężyła tenisistkę naszych południowych sąsiadów 6:3, 6:4.

Tenis, WTA Madryt, 3. runda: D. Gawriłowa - P. Kvitova (mecz)

Kvitova, która w całym meczu skończyła 22 piłki i popełniła 30 własnych błędów, straci 880 punktów i na pewno spadnie w poniedziałek w rankingu WTA. Czeszka może nawet wypaść z Top 10, a stanie się tak, jeśli swoje środowe mecze wygrają Carla Suarez (zmierzy się z Samanthą Stosur) i Timea Bacsinszky (spotka się z Simoną Halep).

W czwartkowym ćwierćfinale przeciwniczką Gawriłowej będzie Amerykanka Louisa Chirico, ponieważ rozstawiona z "czwórką" Białorusinka Wiktoria Azarenka wycofała się z powodu kontuzji dolnej części pleców. Jeśli Australijka awansuje do półfinału zawodów Mutua Madrid Open, to w poniedziałek zadebiutuje w Top 30 rankingu WTA.

Mutua Madrid Open, Madryt (Hiszpania)
WTA Premier Mandatory, kort ziemny, pula nagród 5,3 mln euro
środa, 4 maja

III runda gry pojedynczej
:

Daria Gawriłowa (Australia) - Petra Kvitova (Czechy, 5) 6:3, 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy Daria Gawriłowa awansuje do półfinału turnieju w Madrycie?