Roland Garros: Jubileuszowa wygrana Rafaela Nadala w Wielkim Szlemie. Trzy sety Novaka Djokovicia

Rafael Nadal pokonał Facundo Bagnisa 6:3, 6:0, 6:3 i odniósł 200. zwycięstwo w Wielkim Szlemie. Do III rundy Rolanda Garrosa 2016 awansował także Novak Djoković, który ograł Steve'a Darcisa 7:5, 6:3, 6:4.

Rafał Smoliński
EPA/How Hwee Young / EPA/How Hwee Young

Rafael Nadal został zaledwie ósmym tenisistą w historii, który wygrał 200 meczów w Wielkim Szlemie. Na czele tej listy jest oczywiście Roger Federer, który jako jedyny przekroczył magiczne 300. Bilans Szwajcara robi wrażenie, ponieważ wynosi 302-50. W grupie pościgowej jest m.in. Novak Djoković, który w czwartek zwyciężył w Szlemie po raz 216.

Starający się o 10. triumf na kortach Rolanda Garrosa Nadal rozpoczął pojedynek z Facundo Bagnis od utraty serwisu, ale z czasem coraz lepiej spisywał się na korcie. Argentyńczyk nie wykorzystał szansy na 3:0 i przegrał partię otwarcia 3:6. W drugiej odsłonie tenisista z Majorki nie oddał mu żadnego gema, a w trzeciej odsłonie błyskawicznie uzyskał bezpieczną przewagę. Nadal zwyciężył ostatecznie Bagnisa 6:3, 6:0, 6:3 i w III rundzie paryskiego turnieju spotka się z Marcelem Granollersem, który skorzystał na niedyspozycji Nicolasa Mahuta.

Rozstawiony z "jedynką" Novak Djoković miał także miał problemy w pierwszym secie z pokonaniem Steve'a Darcisa. Belg postawił Serbowi trudne warunki, ale do rozgrywki tiebreakowej nie doprowadził. W drugiej i trzeciej partii "Nole" wskoczył już na nieco wyższy poziom i kontrolował przebieg wydarzeń na korcie. Lider rankingu ATP stracił serwis w trzeciej odsłonie, lecz cały pojedynek zwieńczył wynikiem 7:5, 6:3, 6:4. W sobotę jego przeciwnikiem będzie Brytyjczyk Aljaz Bedene, który w pięciu setach ograł Hiszpana Pablo Carreno.

Seta stracił w czwartek rozstawiony z "siódemką" Tomas Berdych. Reprezentant naszych południowych sąsiadów dał się w drugiej partii podejść Malekowi Jaziriemu, ale cały pojedynek wygrał 6:1, 2:6, 6:2, 6:4. Trzy wyrównane sety z Guillermo Garcią-Lopezem rozegrał Dominic Thiem, zanim triumfował 7:5, 6:4, 7:6(3). Zwycięstwa odnieśli także inni rozstawieni zawodnicy, Roberto Bautista i Pablo Cuevas, którzy wyeliminowali reprezentantów gospodarzy, odpowiednio Paula-Henriego Mathieu i Quentina Halysa.

Znów przypomniał o sobie Ernests Gulbis, który w 2014 roku dotarł w Paryżu do półfinału. Tym razem ofiarą Łotysza został rozstawiony z "26" Portugalczyk Joao Sousa. W interesującym australijsko-chorwackim pojedynku Bernard Tomic wygrał pierwszego seta meczu z Borną Coriciem, ale utalentowany tenisista z Zagrzebia udowodnił swoją wyższość w trzech kolejnych odsłonach. Corić pokonał oznaczonego 20. numerem Tomicia 3:6, 6:2, 7:6(4), 7:6(6), dzięki czemu będzie mógł w sobotę po raz pierwszy w karierze awansować do IV rundy turnieju wielkoszlemowego.

Tomas Berdych (Czechy, 7) - Malek Jaziri (Tunezja) 6:1, 2:6, 6:2, 6:4
Dominic Thiem (Austria, 13) - Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania) 7:5, 6:4, 7:6(3)
Roberto Bautista (Hiszpania, 14) - Paul-Henri Mathieu (Francja) 7:6(5), 6:4, 6:1
Pablo Cuevas (Urugwaj, 25) - Quentin Halys (Francja, WC) 7:6(4), 6:3, 7:6(6)
Borna Corić (Chorwacja) - Bernard Tomic (Australia, 20) 3:6, 6:2, 7:6(4), 7:6(6)
Ernests Gulbis (Łotwa) - Joao Sousa (Portugalia, 26) 6:2, 7:5, 6:3
Aljaz Bedene (Wielka Brytania) - Pablo Carreno (Hiszpania) 7:6(4), 6:3, 4:6, 5:7, 6:2
Marcel Granollers (Hiszpania) - Nicolas Mahut (Francja) 6:3, 6:2, 1:0 i krecz