US Open: Del Potro zwycięski w Nowym Jorku po trzech latach, sensacyjna porażka Goffina z 19-letnim Donaldsonem

Juan Martin del Potro rozegrał pierwszy mecz w Nowym Jorku od 2013 roku. Argentyńczyk pokonał w trzech setach swojego rodaka Diego Schwartzmana. Ogromną niespodziankę sprawił natomiast Jared Donaldson, który wyeliminował Davida Goffina.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO

Juan Martin del Potro musiał czekać aż trzy lata, aby znów zaprezentować się w wielkoszlemowym US Open, gdzie zwyciężył w 2009 roku po pokonaniu Rogera Federera. Obdarowany dziką kartą Argentyńczyk nie miał większych problemów z awansem do II rundy tegorocznej edycji - w trzech setach uporał się ze swoim rodakiem Diego Schwartzmanem. Jego kolejnym rywalem będzie lepszy z pary Steve Johnson / Jewgienij Donskoj.

Mecz I rundy pomiędzy Feliciano Lopezem a Borną Coriciem zapowiadał się naprawdę ciekawie. Chorwat jednak znów napotkał na swojej drodze kłopoty zdrowotne - w Cincinnati nie ukończył ćwierćfinałowego pojedynku Marinem Ciliciem z powodu problemów z kolanem, a we wtorek z tej samej przyczyny zrezygnował z kontynuowania starcia z Hiszpanem. Na krótkim filmiku poniżej widać moment, w którym 19-latek poczuł wyraźny dyskomfort.

Rywalem Lopeza w II rundzie US Open będzie Joao Sousa, który pokonał Victora Estrellę 6:0, 6:1, 6:1.

Jared Donaldson, 122. w rankingu ATP, we wtorek odniósł premierowe w karierze zwycięstwo nad tenisistą notowanym w top 30 oraz po raz pierwszy wygrał mecz w głównej drabince turnieju wielkoszlemowego. 19-letni Amerykanin pokonał rozstawionego z numerem 12. Davida Goffina 4:6, 7:5, 6:4, 6:0. Reprezentant USA w dwóch poprzednich edycjach nowojorskiej imprezy otrzymywał dzikie karty, jednak zarówno w starciu z Gaelem Monfilsem, jak i Lukasem Rosolem nie ugrał ani jednego seta.

Z początku nic jednak nie wskazywało na zwycięstwo faworyta gospodarzy, ponieważ to Belg wygrał pierwszą partię 6:4, a w drugiej objął prowadzenie 4:2. Zgromadzeni na korcie 17. byli jednak świadkami wielkiego zwrotu akcji i szczęśliwego dla młodego tenisisty zakończenia.

- Panowała niesamowita atmosfera - powiedział Donaldson. - Wydaje mi się, że zagrałem naprawdę dobrze. Warunki nam nie sprzyjały. Było gorąco. Oboje staraliśmy się ruszać siebie nawzajem po korcie tak mocno, jak to możliwe i odbierać czas na reakcję. Wygrałem kilka kluczowych punktów. To zwycięstwo jest dla mnie wyjątkowe - dodał Amerykanin, którego rywalem w II rundzie będzie Viktor Troicki.

Serb przegrywał we wtorek 0-2 w setach w starciu z Radu Albotem. Po czterech godzinach i 25 minutach spędzonych na korcie triumfował jednak 5:7, 3:6, 6:4, 6:4, 7:6(5).

Z imprezą już na jej początku pożegnał się rozstawiony z numerem 17. Bernard Tomic. Australijczyk przegrał z notowanym na 72. miejscu Damirem Dzumhurem 4:6, 3:6, 6:4, 6:7(0). Kolejnym rywalem reprezentanta Bośni i Hercegowiny będzie albo Ivan Dodig, albo Ilja Marczenko.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy, pula nagród w singlu mężczyzn 18,162 mln dolarów
wtorek, 30 sierpnia

I runda gry pojedynczej:

Feliciano Lopez (Hiszpania, 16) - Borna Corić (Chorwacja) 3:4 i krecz
Jared Donaldson (USA, Q) - David Goffin (Belgia, 12) 4:6, 7:5, 6:4, 6:0
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) - Bernard Tomić (Australia, 17) 6:4, 6:3, 4:6, 7:6(0)
Juan Martin del Potro (Argentyna, WC) - Diego Schwartzman (Argentyna) 6:4, 6:4, 7:6(3)
Alessandro Giannessi (Włochy, Q) - Denis Kudla (USA) 0:6, 6:4, 6:1, 1:6, 6:0
Viktor Troicki (Serbia) - Radu Albot (Mołdawia) 5:7, 3:6, 6:4, 6:4, 7:6(5)
Paul-Henri Mathieu (Francja) - Christian Harrison (USA, Q) 6:0, 6:2, 6:1
Joao Sousa (Portugalia) - Victor Estrella (Dominikana) 6:0, 6:1, 6:1
Horacio Zeballos (Argentyna) - Florian Mayer (Niemcy) 6:3, 6:4, 7:6(7)