Australian Open: rekordy asów i gemów. Historyczny mecz Ivo Karlovicia z Horacio Zeballosem

Ivo Karlović pokonał 6:7(8), 3:6, 7:5, 6:2, 22:20 Horacio Zeballosa w I rundzie rozgrywanego na kortach twardych wielkoszlemowego Australian Open. Ten mecz przeszedł do historii turnieju z powodu ustanowienia kilku rekordowych osiągnięć.

Marcin Motyka
PAP/EPA / MARK R. CRISTINO

84 gemy, jakie we wtorkowym spotkaniu rozegrali Ivo Karlović i Horacio Zeballos, to rekordy liczby gemów w jednym meczu Australian Open. Poprzednie najlepsze osiągnięcie pod tym względem należało do Andy'ego Roddicka i Younesa El Aynaouiego, którzy w ćwierćfinale w 2003 roku rozegrali 83 gemy (4:6, 7:6, 4:6, 6:4, 21:19 dla Amerykanina).

Chorwat i Argentyńczyk poprawili również rekord liczby rozegranych gemów w piątym secie Australian Open - 42. Wyprzedzili pod tym względem Roddicka i El Aynaouiego (40).

Mecz trwał aż pięć godzin i 14 minut, co czyni go drugim najdłuższym w dziejach turnieju w Melbourne. Rekord należy do Novaka Djokovicia i Rafaela Nadala, którzy w finale w 2012 roku walczyli ze sobą przez pięć godzin i 53 minuty.

Z kolei 75 wtorkowych asów Karlovicia to rekord liczby posłanych asów w jednym spotkaniu w Australian Open. 37-latek z Zagrzebia wymazał z księgi wyczyn Joachima Johanssona, który w 2005 roku w pojedynku 1/8 finału z Andre Agassim posłał 51 asów, ale i tak przegrał 7:6(4), 6:7(5), 6:7(3), 4:6.

Co ciekawe - 75 asów w jednym meczu to nie jest rekord życiowy Karlovicia. We wrześniu 2009 roku w półfinale Pucharu Davisa przeciw Radkowi Stepankowi zaserwował ich aż 78. Mimo to uległ wówczas Czechowi 7:6(5), 6:7(5), 6:7(6), 7:6(2), 14:16.

Dla Karlovicia to nie pierwsze dziejowe serwisowe osiągnięcie. Chorwat jest chociażby najlepszy pod względem liczby zaserwowanych asów w historii cyklu ATP World Tour (po wtorkowym spotkaniu ma ich na koncie 11689), posłał najwięcej asów w meczu w formule do dwóch wygranych setów (45 w czerwcu 2015 roku w ćwierćfinale turnieju w Halle z Tomasem Berdychem) oraz najwięcej w jednym meczu w historii US Open (61 w spotkaniu I rundy w 2016 roku z Yenem-Hsunem Lu).

- To był bardzo trudny mecz, zwłaszcza pod względem mentalnym, bo przegrywałem 0-2 w setach i musiałem gonić rywala - mówił Chorwat.

Po tym morderczym maratonie Karlović nie będzie długo odpoczywał. Pojedynek II rundy z Andrew Whittingtonem rozegra już w czwartek. - Nie wiem, czy dojście do pełnej sprawności w tak krótkim czasie jest możliwe, ale postaram się - dodał tenisista z Zagrzebia.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród w singlu mężczyzn 15 mln dolarów australijskich
wtorek, 17 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Ivo Karlović (Chorwacja, 20)  - Horacio Zeballos (Argentyna) 6:7(8), 3:6, 7:5, 6:2, 22:20