ATP Indian Wells: Pablo Carreno wciąż bez zwycięstwa z rywalem z Top 10, czwarty finał Stana Wawrinka

Stan Wawrinka pokonał Pablo Carreno 6:3, 6:2 i awansował do czwartego w karierze finału turnieju rangi ATP Masters 1000. Hiszpan natomiast wciąż nie odniósł zwycięstwa nad tenisistą notowanym w Top 10.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / LUKAS COCH

Stan Wawrinka i Pablo Carreno, którzy wyszli na kort centralny w Indian Wells o godz. 19:00 czasu polskiego, mieli zupełnie inny bagaż doświadczeń. Szwajcar po raz dziewiąty zaprezentował się w półfinale turnieju rangi ATP Masters 1000, natomiast Hiszpan zadebiutował na tym szczeblu, a do tego celował dopiero w swoje pierwsze zwycięstwo nad tenisistą notowanym w Top 10. Dotychczas przegrał 14 takich starć, wygrywając tylko trzy z 36 setów.

Na pierwszego break pointa kibice zgromadzeni na głównym obiekcie musieli czekać do szóstego gema. Wówczas przed szansą stanął Wawrinka. Carreno zachował jednak zimną krew w ważnym momencie i popisał się świetnym wyrzucającym serwisem, zmuszając trzeciego rozstawionego do błędu. Podopieczny Magnusa Normana poprosił jeszcze o sprawdzenie, ale nie miał racji. Hiszpan uciekł spod "kosy" i z pomocą serwisu i agresywnych uderzeń wygrał gema.

Zgodnie z przysłowiem "co się odwlecze, to nie uciecze", 31-latek już przy kolejnej sposobności doprowadził do rezultatu 40-15 w gemie przeciwnika. Tym razem mu się udało - Wawrinka zagrał głęboką piłkę, która wyraźnie zaskoczyła Carreno. Hiszpan odpowiedział niepewnie, a Szwajcar zaatakował, posyłając efektownego winnera po krosie i objął prowadzenie 5:3.

Jedno przełamanie zadecydowało o losach pierwszej partii, która trwała 30 minut. Wawrinka triumfował w niej 6:3.

Trzeci rozstawiony również i drugiego seta rozpoczął zdecydowanie lepiej niż rywal. Szwajcar przełamał Hiszpana w trzecim, trwającym 10 minut i 53 sekundy, gemie, wykorzystując piątego break pointa. Warto dodać, że obaj rozegrali przy podaniu Carreno 20 piłek. Wawrinka pewnie utrzymywał własne podania, obejmując prowadzenie najpierw 3:1, a nieco później 4:2. W poczynania notowanego na 23. pozycji debiutanta na tym szczeblu wkradało się coraz więcej nerwów, prostych błędów i widoczna bezradność, przez co znów został przełamany. Po nieco ponad godzinie sędzia wywołał komendę "gem, set i mecz Wawrinka". 31-latek wygrał 6:3, 6:2.

Wawrinka awansował do czwartego w karierze finału turnieju ATP Masters 1000, a pierwszego organizowanego w USA. Wcześniej doszedł do tego etapu w Rzymie (2008), Madrycie (2013) i Monte Carlo (2014). Szwajcar obecnie prowadzi 3-0 w statystyce spotkań z Carreno. W sumie stracił w nich jednego seta.

Carreno miał szansę zostać szóstym Hiszpanem w 42-letniej historii turnieju, który doszedłby do finału w Indian Wells.

Rywalem Wawrinki w niedzielnym finale kalifornijskiej imprezy będzie jego rodak, Roger Federer, czterokrotny zwycięzca turnieju BNP Paribas Open.