Rafael Nadal: Przegrałem pierwszego seta, ponieważ Philipp grał za dobrze

Mimo porażki w pierwszym secie 0:6, Hiszpan Rafael Nadal pokonał Niemca Philippa Kohlshreibera 0:6, 6:2, 6:3 i awansował do IV rundy turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Miami.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / RHONA WISE

Minęło trochę czasu, odkąd Rafael Nadal po raz ostatni przegrał seta do 0. W ćwierćfinale Australian Open 2015 Tomas Berdych pokonał Hiszpana 6:2, 6:0, 7:6(5). Musimy się cofnąć jeszcze dalej, jeśli szukamy sytuacji, w której 30-latek po raz ostatni nie ugrał ani jednego gema w pierwszym secie spotkania. W 2008 roku leworęczny tenisista uległ Michaiłowi Jużnemu 0:6, 1:6 w finale turnieju w Chennai.

- Wszystko mu wychodziło, a taki jest sport - Nadal skomentował przegranego pierwszego seta 0:6 w starciu z Philippem Kohlschreiberem w III rundzie turnieju w Miami. - Przegrałem pierwszego seta, ponieważ on grał za dobrze. To wszystko. Mecz jednak trwa dłużej. Poradziłem sobie z presją po trudnym dla siebie pierwszym secie, co jest pozytywną rzeczą. Mocno mu się przeciwstawiłem na początku drugiej partii. Myślę, że rozegrałem świetną drugą i trzecią odsłonę.

Nadal 14-krotnie w swojej karierze przegrał seta do 0. W trzech przypadkach odnosił zwycięstwo - przeciwko Lukasowi Lacko w 2011 roku w Dosze (7:6(3), 0:6, 6:3), w starciu z Guillermo Corią w sezonie 2005 w Monte Carlo (6:3, 6:1, 0:6, 7:5) i w niedzielę w meczu z Kohlschreiberem.

Dla Porównania Andy'emu Murray'owi przydarzyło się to 13 razy, natomiast Novakowi Djokoviciowi dziewięć (z czego wygrał sześć meczów). Roger Federer doświadczył tego uczucia czterokrotnie - trzy razy w 1999 roku i raz w finale Rolanda Garrosa 2008. Wówczas Nadal pokonał Szwajcara 6:1, 6:3, 6:0.