ATP Marrakesz: wielki dzień gospodarzy. Po raz pierwszy od 2008 roku dwóch Marokańczyków zagra w II rundzie

Po raz pierwszy od 2008 roku do 1/8 finału rozgrywanego na kortach ziemnych turnieju Grand Prix Hassan II awansowało dwóch reprezentantów Maroka. We wtorek Reda El Amrani wyeliminował Federico Delbonisa, a Amine Ahouda pokonał Marcela Granollersa.

Marcin Motyka
piłka tenisowa na korcie Materiały prasowe / Na zdjęciu: piłka tenisowa na korcie

Jako pierwszy ogromną radość gospodarzom sprawił Amine Ahouda. 19-latek, 946. tenisista rankingu ATP, pokonał notowanego o 901. pozycji wyżej, rozstawionego w Marrakeszu z numerem ósmym Marcela Granollersa. Ahouda wykorzystał cztery z dziewięciu piłek na przełamanie i po 97 minutach odniósł sensacyjne zwycięstwo 6:4, 6:4.

Tym samym Ahouda został pierwszym marokańskim tenisistą, który wygrał mecz w turnieju Grand Prix Hassan II od 2015 roku, gdy Lamine Ouahab okazał się lepszy od Guillermo Garcii-Lopeza. Kolejnym rywalem nastolatka z Casablanki będzie Jan-Lennard Struff.

Kilkadziesiąt minut później miejscowi fani znów mogli świętować wielki sukces. Reda el Amrani (ATP 667) wyeliminował Federico Delbonisa (ATP 82). Broniący tytułu z zeszłego roku Argentyńczyk skreczował na początku drugiego seta z powodu kontuzji lewej nogi.

To oznaczało, że po raz pierwszy od 2008 roku do 1/8 finału turnieju Grand Prix Hassan II awansowało dwóch reprezentantów Maroka. Wówczas w II rundzie imprezy, która wtedy odbywała się w Casablance, znaleźli się Lamine Ouahab i Younes El Aynaoui.

El Amrani o ćwierćfinał powalczy z Borną Coriciem. Chorwat w pierwszym meczu wtorkowej serii gier pokonał 6:3, 6:2 Diego Schwartzmana. Corić zwyciężył, bo był skuteczniejszy przy piłkach na przełamanie. Obronił aż 13 z 14 break pointów, a sam wykorzystał cztery z 11 szans.

Do II rundy awansował również Gianluigi Quinzi. Włoski kwalifikant wygrał 7:6(8), 6:3 z Paulem-Henrim Mathieu, w pierwszej partii broniąc sześciu piłek setowych. Dla Quinziego to premierowy w karierze wygrany mecz w głównym cyklu.

Grand Prix Hassan II, Marrakesz (Maroko)

Gianluigi Quinzi (Włochy, Q) - Paul-Henri Mathieu (Francja) 7:6(8), 6:3

wolne losy: Grigor Dimitrow (Bułgaria, 1/WC); Albert Ramos (Hiszpania, 2); Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 3); Mischa Zverev (Niemcy, 4)

Czy któryś z reprezentantów Maroka awansuje do ćwierćfinału turnieju ATP w Marrakeszu?