WTA Birmingham: problemy Garbine Muguruzy, dramatyczna batalia Lucie Safarovej z Dominiką Cibulkovą

Hiszpanka Garbine Muguruza pokonała 6:3, 3:6, 6:4 Rosjankę Jelizawietę Kuliczkową i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier na kortach trawiastych w Birmingham.

PAP/EPA / CAROLINE BLUMBERG

Dwa poprzednie starty w Birmingham Garbine Muguruza (WTA 14) zakończyła na I rundzie. W 2012 roku przegrała z Australijką Casey Dellacquą, a trzy lata później uległa Słowaczce Magdalenie Rybarikovej. We wtorek Hiszpanka pokonała w trzech setach Jelizawietę Kuliczkową (WTA 154). W trwającym godzinę i 57 minut meczu mistrzyni Rolanda Garrosa 2016 zaserwowała 10 asów, a Rosjanka popełniła 11 podwójnych błędów. Muguruza obroniła siedem z 10 break pointów, a sama wykorzystała cztery z pięciu szans na przełamanie. W II rundzie spotka się z Alison Riske (WTA 45), która wygrała 6:2, 7:6(2) z Donną Vekić (WTA 58).

Lucie Safarova (WTA 41) pokonała 5:7, 7:6(7), 7:5 Dominikę Cibulkovą (WTA 6) po dwóch godzinach i 40 minutach walki. Czeszka obroniła dwie piłki meczowe w tie breaku II seta oraz wróciła z 2:4 w III partii. W całym spotkaniu zaserwowała 15 asów. Kolejną jej rywalką będzie Japonka Naomi Osaka.

W starciu dwóch Czeszek Petra Kvitova (WTA 16) pokonała 6:2, 6:3 Terezę Smitkovą (WTA 167). Dwukrotna mistrzyni Wimbledon zaserwowała sześć asów i straciła tylko osiem punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła dwa break pointy, a sama uzyskała trzy przełamania. Kolejną rywalką Kvitovej będzie Brytyjka Naomi Broady.

Johanna Konta (WTA 7) wróciła z 2:5 w II secie i wygrała 6:3, 7:6(6) z Łesią Curenko (WTA 34). W ciągu 96 minut Brytyjka zaserwowała cztery asy, zgarnęła 35 z 48 punktów przy swoim pierwszym podaniu i zamieniła na przełamanie dwie z pięciu szans. W II rundzie reprezentantka gospodarzy zmierzy się z Coco Vandeweghe (WTA 30), która obroniła dwa break pointy i pokonała 6:4, 6:2 Christinę McHale (WTA 59).

Kristina Mladenović (WTA 12) zaserwowała 11 asów i zwyciężyła 6:3, 7:6(2) Ying-Ying Duan (WTA 64). Francuzka wróciła z 1:3 w pierwszym i z 0:2 w drugim secie. Naliczono jej 30 kończących uderzeń i 11 niewymuszonych błędów. Chinka miała 25 piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek.

Camila Giorgi (WTA 102) pokonała 6:3, 7:6(4) Natalię Wichliancewą (WTA 65). W II secie Rosjanka z 3:5 doprowadziła do tie breaka po obronie trzech piłek meczowych, ale Włoszka ostatecznie zapewniła sobie zwycięstwo. W trwającym godzinę i 40 minut meczu tenisistka z Półwyspu Apenińskiego popełniła dziewięć podwójnych błędów, ale też zdobyła 29 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu i uzyskała trzy przełamania. W ubiegłym tygodniu Wichliancewa doszła do finału w Den Bosch. Kolejną rywalką Giorgi będzie Elina Switolina.

Aegon Classic Birmingham, Birmingham (Wielka Brytania)
WTA Premier, kort trawiasty, pula nagród 885 tys. dolarów
wtorek, 20 czerwca

I runda gry pojedynczej:

Johanna Konta (Wielka Brytania, 4) - Łesia Curenko (Ukraina) 6:3, 7:6(6)
Kristina Mladenović (Francja, 5) - Ying-Ying Duan (Chiny) 6:3, 7:6(2)
Garbine Muguruza (Hiszpania, 6) - Jelizawieta Kuliczkowa (Rosja, Q) 6:3, 3:6, 6:4
Petra Kvitova (Czechy, 7/WC) - Tereza Smitkova (Czechy, LL) 6:2, 6:3
Daria Gawriłowa (Australia, 9) - Su-Wei Hsieh (Tajwan, Q) 6:4, 6:4
Lucie Safarova (Czechy) - Dominika Cibulkova (Słowacja, 3) 5:7, 7:6(7), 7:5
Katerina Siniakova (Czechy) - Nao Hibino (Japonia) 7:5, 7:5
Alison Riske (USA) - Donna Vekić (Chorwacja) 6:2, 7:6(2)
Coco Vandeweghe (USA) - Christina McHale (USA) 6:4, 6:2
Ashleigh Barty (Australia) - Marketa Vondrousova (Czechy, Q) 7:5, 7:6(1)
Camila Giorgi (Włochy, Q) - Natalia Wichliancewa (Rosja) 6:3, 7:6(4)

Czy Garbine Muguruza awansuje do ćwierćfinału turnieju WTA w Birmingham?