WTA Toronto: udana inauguracja Andżeliki Kerber i Simony Halep, Petra Kvitova i Johanna Konta za burtą

Andżelika Kerber i Simona Halep bez straty seta awansowały do III rundy turnieju WTA Premier 5 w Toronto. Porażki w środę poniosły natomiast Petra Kvitova i Johanna Konta.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / NIC BOTHMA

Andżelika Kerber rozegrała w środę pierwszy mecz od wielkoszlemowego Wimbledonu. Niemka pokonała kwalifikantkę Donnę Vekić 6:4, 7:6(5) i awansowała do III rundy turnieju WTA Premier 5 w Toronto. Najlepszym osiągnięciem 29-latki w zawodach Rogers Cup jest półfinał, do którego doszła w ubiegłym sezonie.

- Pierwsze mecze, zwłaszcza po dłuższej przerwie, nigdy nie należą do najłatwiejszych - powiedziała Kerber. - Jestem zadowolona z poziomu tenisa, jaki zaprezentowałam. Od początku grałam bardzo dobrze. Druga partia była naprawdę zacięta. Myślę, że obie pokazałyśmy się wówczas z dużo lepszej strony.

Kolejną rywalką trzeciej rozstawionej będzie w czwartek Sloane Stephens, która odniosła największe zwycięstwo w tym sezonie, eliminując rozstawioną z numerem 14. Petrę Kvitovą. Pojedynek trwał dwie godziny i 18 minut i zakończył się zwycięstwem Amerykanki 7:6(4), 3:6, 6:2.

Przypomnijmy, że Stephens pauzowała od ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich do rozgrywanego w tym sezonie Wimbledonu. Amerykanka narzekała na problemy ze stopą, które okazały się na tyle poważne, że musiała poddać się operacji. W Toronto odniosła pierwsze dwa zwycięstwa w tym sezonie, pokonując najpierw Julię Putincewą, a nieco później Kvitovą.

- Od długiego czasu nie grałam tak dużo w tenisa, więc nie jest mi łatwo - powiedziała Stephens. - Czuję się jednak dobrze. Cieszę się, że jestem w III rundzie, poprawiam moją 900. pozycję w rankingu WTA i idę do przodu. Jestem zadowolona i nie mogę prosić o więcej.

Simona Halep może zostać pierwszą tenisistką od 2000 roku, która obroni tytuł w turnieju Rogers Cup, organizowanym na przemian w dwóch kanadyjskich miastach - Toronto i Montrealu. Ostatnia dokonała tego Martina Hingis. W środę Rumunka pokonała Magdalenę Rybarikovą, szczęśliwą przegraną z eliminacji, 6:3, 6:4. Jej kolejną przeciwniczką będzie Barbora Strycova.

Jekaterina Makarowa przegrywała 5:7 i 2:5 w pojedynku z rozstawioną z numerem siódmym Johanną Kontą. Rosjanka odrobiła jednak straty, broniąc po drodze dwóch meczboli, i finalnie triumfowała 5:7, 7:6(4), 6:3. W czwartek zmierzy się z Lucie Safarovą.

- Odniosłam wspaniałe zwycięstwo, ponieważ nigdy wcześniej jej nie pokonałam. Przegrałam pierwsze cztery konfrontacje - powiedziała Makarowa. - To ona wygrała pierwszego seta, a w drugim objęła prowadzenie 5:2. Później wypracowała sobie dwa meczbole. Mimo takiego wyniku cały czas walczyłam i wierzyłam, że mogę ją pokonać. Naprawdę się cieszę, że mi się udało.

Venus Williams przerwała serię sześciu kolejnych zwycięstw Kateriny Siniakovej (tytuł w Bastad) i awansowała do III rundy zawodów Rogers Cup. Amerykanka zwyciężyła 7:5, 7:5. O ćwierćfinał powalczy z Eliną Switoliną.

Ashleigh Barty, która pokonała Jelenę Wiesninę, zagra w III rundzie z Garbine Muguruzą, natomiast Naomi Osaka, pogromczyni Anastasiji Sevastovej, zmierzy się z najwyżej rozstawioną Karoliną Pliskovą.

Rogers Cup, Toronto (Kanada)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,735 mln dolarów
środa, 9 sierpnia

II runda gry pojedynczej:

Simona Halep (Rumunia, 2) - Magdalena Rybarikova (Słowacja, LL) 6:3, 6:4
Andżelika Kerber (Niemcy, 3) - Donna Vekić (Chorwacja, Q) 6:4, 7:6(5)
Venus Williams (USA, 9) - Katerina Siniakova (Czechy) 7:5, 7:5
Jekaterina Makarowa (Rosja) - Johanna Konta (Wielka Brytania, 7) 5:7, 7:6(4), 6:3
Sloane Stephens (USA) - Petra Kvitova (Czechy, 14) 7:6(4), 3:6, 6:2
Naomi Osaka (Japonia, Q) - Anastasija Sevastova (Łotwa, 15) 6:3, 6:4
Ashleigh Barty (Australia, Q) - Jelena Wiesnina (Rosja, 16) 6:3, 5:7, 6:4

Która z tenisistek awansuje do ćwierćfinału?