WTA Wuhan: Ashleigh Barty nie zwalnia tempa, Australijka lepsza od Karoliny Pliskovej

Czeszka Karolina Pliskova przegrała 6:4, 6:7(3), 6:7(2) z Australijką Ashleigh Barty w ćwierćfinale turnieju WTA Premier 5 na kortach twardych w Wuhan.

Ashleigh Barty PAP/EPA / RAY STUBBELBINE / Ashleigh Barty

Dla Ashleigh Barty (WTA 37) to pierwszy singlowy start w Chinach w głównym cyklu i już wygrała cztery mecze. Po wyeliminowaniu Catherine Bellis, Johanny Konty i Agnieszki Radwańskiej Australijka poszła za ciosem. W ćwierćfinale Wuhan Open pokonała 4:7, 7:6(3), 7:6(2) Karolinę Pliskovą (WTA 4) i odniosła pierwsze w karierze zwycięstwo nad tenisistką z czołowej piątki rankingu.

W I secie było tylko jedno przełamanie, które Pliskova uzyskała w dziewiątym gemie. W II partii żadna z tenisistek nie straciła podania. Przy 5:6 Czeszka odparła dwie piłki setowe, ale w tie breaku od 3-3 oddała cztery punkty z rzędu. W decydującej odsłonie była liderka rankingu z 3:5 wyrównała na 5:5. Przy 4:5, 0-40 obroniła trzy piłki meczowe, ale w końcówce znów przytrafiła się jej gorsza seria. Od stanu 2-2 w tie breaku nie zdobyła już żadnego punktu i po dwóch godzinach i 31 minutach pożegnała się z turniejem.

W całym meczu Pliskova zaserwowała 11 asów, o trzy więcej od rywalki. Czeszce naliczono 36 kończących uderzeń przy 34 niewymuszonych błędach. Dużo skuteczniejsza była Barty, której zanotowano 46 piłek wygranych bezpośrednio przy zaledwie 22 pomyłkach.

Barty awansowała do największego półfinału w karierze. W tym roku zdobyła tytuł w Kuala Lumpur i zaliczyła finał w Birmingham. W poniedziałek Australijka, która w styczniu była notowana na 271. miejscu w rankingu, zadebiutuje w Top 30.

Caroline Garcia (WTA 20) wygrała 7:6(3), 6:4 z Jekateriną Makarową (WTA 35). Francuzka wróciła z 1:3 w I oraz z 0:2 w II secie. W ciągu godziny i 48 minut zdobyła 20 z 25 punktów przy swoim drugim podaniu i wykorzystała trzy z czterech break pointów. Dla Garcii był to drugi ćwierćfinał w Wuhan. W 2014 roku wyeliminowała m.in. Agnieszkę Radwańską, a w walce o półfinał przegrała z Petrą Kvitovą.

W piątek w półfinale Garcia zmierzy się z Greczynką Marią Sakkari, która pokonała 7:6(2), 7:5 Alize Cornet po dwóch godzinach i 25 minutach walki. Rywalką Barty będzie Łotyszka Jelena Ostapenko, która wyeliminowała Hiszpankę Garbine Muguruzę w starciu mistrzyń dwóch ostatnich edycji Rolanda Garrosa.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,666 mln dolarów
czwartek, 28 września

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Ashleigh Barty (Australia) - Karolina Pliskova (Czechy, 3) 4:6, 7:6(3), 7:6(2)
Caroline Garcia (Francja) - Jekaterina Makarowa (Rosja) 7:6(3), 6:4

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)
Czy Ashleigh Barty awansuje do finału turnieju WTA w Wuhan?