ATP Antwerpia: trudna przeprawa Richarda Gasqueta. Kyle Edmund bez gry w półfinale

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Alex Pantling / Na zdjęciu: Richard Gasquet
Getty Images / Alex Pantling / Na zdjęciu: Richard Gasquet

Richard Gasquet obronił piłkę meczową i pokonał Jana-Lennarda Struffa w ćwierćfinale halowego turnieju ATP World Tour 250 na kortach twardych w Antwerpii. Do półfinału bez gry awansował w piątek najwyżej rozstawiony Kyle Edmund.

Dwa lata temu Richard Gasquet i Jan-Lennard Struff spotkali się ze sobą w ćwierćfinale zawodów European Open i wówczas Francuz wygrał pewnie 6:2, 6:4. W piątek doszło do trwającego dwie godziny i 16 minut boju, a faworyt obronił w tie breaku trzeciego seta piłkę meczową. Ostatecznie reprezentant Trójkolorowych zwyciężył Niemca 6:4, 6:7(4), 7:6(9) i ma szansę powtórzyć sukces z sezonu 2016, gdy sięgnął po tytuł.

Przeciwnikiem Gasqueta w sobotnim pojedynku o finał będzie najwyżej rozstawiony Kyle Edmund. Brytyjczyk nie musiał w piątek wychodzić na kort, ponieważ Białorusin Ilja Iwaszka wycofał się z powodu kontuzji lewej łydki. Tym samym samym 23-latek przystąpi do półfinałowego starcia wyjątkowo wypoczęty, bowiem jak na razie rozegrał tylko trwający 55 minut mecz II rundy z Hiszpanem Albertem Ramosem. Edmund ma z Gasquetem bilans 2-1. W tym roku pokonał go już w półfinale imprezy w Marrakeszu.

Drugim Francuzem w półfinale European Open 2018 został oznaczony szóstym numerem Gael Monfils. Potwierdził on swoją dominację nad Vaskiem Pospisilem, ponieważ już w piątym pojedynku z nim nie stracił seta. W piątek obaj posłali po 10 asów, ale Kanadyjczyk był gorszy o dwa przełamania i on też przegrał ostatecznie po 95 minutach 5:7, 4:6.

O drugi finał w sezonie Monfils powalczy w sobotę z Diego Schwartzmanem. Rozstawiony z "dwójką" Argentyńczyk nie marnował tym razem czasu na korcie i w 96 minut pokonał Francuza Gillesa Simona 6:4, 6:3. Teraz po raz trzeci w karierze spotka się z Monfilsem. Tenisista z Buenos Aires był od niego gorszy podczas Rolanda Garrosa 2015, ale w tym roku wziął rewanż w ćwierćfinale turnieju w Rio de Janeiro.

European Open, Antwerpia (Belgia) ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 612,7 tys. euro piątek, 19 października

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Kyle Edmund (Wielka Brytania, 1) - Ilja Iwaszka (Białoruś, Q) walkower Diego Schwartzman (Argentyna, 2) - Gilles Simon (Francja, 5) 6:4, 6:3 Richard Gasquet (Francja, 4) - Jan-Lennard Struff (Niemcy) 6:4, 6:7(4), 7:6(9) Gael Monfils (Francja, 6) - Vasek Pospisil (Kanada) 7:5, 6:4