WTA Indian Wells: Osaka rozbita przez Bencić! Switolina wygrała maraton z Barty

Naomi Osaka przegrała z Belindą Bencić w IV rundzie i nie obroni tytułu w turnieju WTA Premier Mandatory w Indian Wells. Elina Switolina wyeliminowała Ashleigh Barty po ponad trzygodzinnym maratonie.

Belinda Bencić Getty Images / Tom Dulat / Na zdjęciu: Belinda Bencić
Rok temu Naomi Osaka triumfowała w Indian Wells jako 44. rakieta globu. Do obrony tytułu przystąpiła w roli liderki rankingu. W IV rundzie Japonka przegrała 3:6, 1:6 z odradzającą się Belindą Bencić (WTA 23). W ciągu 66 minut Szwajcarka zdobyła 60 z 98 rozegranych punktów (61 proc.) i wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Było to trzecie spotkanie tych tenisistek, ale pierwsze w głównym cyklu. W 2013 roku w Pelham zwyciężyła Osaka, a w ubiegłym sezonie w Pucharze Hopmana z wygranej cieszyła się Bencić.

Dla Osaki, mistrzyni US Open 2018 i Australian Open 2019, był to drugi turniej w roli liderki rankingu. W Dubaju Japonka odpadła w II rundzie po porażce z Kristiną Mladenović. Bencić w ubiegłym miesiącu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wywalczyła tytuł, a po drodze odprawiła cztery tenisistki z Top 10 rankingu. Szwajcarka odzyskuje blask po problemach zdrowotnych. Była siódma rakieta globu notuje szósty start w Indian Wells i po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału. Kolejną jej rywalką będzie Karolina Pliskova.

Elina Switolina (WTA 6) zwyciężyła 7:6(8), 5:7, 6:4 z Ashleigh Barty (WTA 12) po trzech godzinach i 12 minutach. W pierwszym secie Ukrainka uzyskała przełamanie na 5:4, ale po chwili oddała podanie. Później obroniła pięć piłek setowych, jedną w 12. gemie i cztery w tie breaku, z czego trzy przy 3-6. Mecz obfitował w zwroty akcji. W drugiej partii Australijka poderwała się do walki. Od 3:5 zdobyła cztery gemy z rzędu po obronie dwóch piłek meczowych. Przy 6:5 wykorzystała szóstą piłkę setową. W decydującej odsłonie Switolina wróciła ze stanu 1:3, 15-40.

W emocjonującym maratonie obie tenisistki wypracowały sobie łącznie 38 break pointów i uzyskały po sześć przełamań. Barty zdobyła o cztery punkty więcej (143-139). Switolina podwyższyła na 5-0 bilans meczów z Australijką. Dla Ukrainki to siódmy występ w Indian Wells i po raz pierwszy awansowała do ćwierćfinału. Kolejną jej rywalką będzie Marketa Vondrousova, którą w ubiegłym sezonie dwa razy pokonała. Barty po raz drugi wystąpiła w IV rundzie imprezy rangi Premier Mandatory (Miami 2018).

Venus Williams (WTA 36) wygrała 6:4, 6:4 z Moną Barthel (WTA 97). W ciągu godziny i 45 minut Amerykanka wykorzystała cztery z 10 break pointów i zdobyła o cztery punkty więcej (77-73). Była liderka rankingu podwyższyła na 4-0 bilans meczów z Niemką i w ósmym starcie w Indian Wells po raz szósty awansowała do ćwierćfinału.

Williams była w opałach w II rundzie, ale wróciła ze stanu 4:6, 0:3 w starciu z Petrą Kvitovą. Barthel po raz drugi wystąpiła w IV rundzie imprezy rangi Premier Mandatory. W 2013 roku właśnie w Indian Wells wyeliminowała Kiki Bertens i Anę Ivanović, a przegrała z Samanthą Stosur. Tym razem w Kalifornii Niemka po trzysetowych bojach zwyciężyła Lin Zhu, Madison Keys i Julię Görges. Kolejną rywalką Williams będzie Andżelika Kerber.